Suriye müftüsü Arakanlı Müslümanlara karşı Myanmar hükumetine destek verdi

Esed Rejimi Başmüftüsü Ahmed Bedruddin Hassun, Hindistan hükumetinin Arakanlı Müslümanlara yönelik hukuk dışı uygulamasını destekledi. Hindistan Hükumeti, Myanmar Yönetiminin soykırımlarından kaçarak Hindistan’a iltica eden Rohingyalı Müslümanların mülteci olmadığını terör bağlantılı kaçaklar olduğunu iddia ederek sınır dışı etme kararı almıştı.
Hindistan’da oturum izni olan Rohingyaların dahi kaçak olduğunu iddia ederek sınır dışı edileceklerini belirten Hindistan Hükumetine bir destek de Esed Rejim Müftüsü Hassun’dan geldi. Hindistan Hükumeti, Müslüman Rohingyaların yönelik toplumsal algı oluşturmak için onların Pakistan adına ajanlık yaptığını öne sürdü.
Rejim Müftüsü Ahmed Bedruddin Hassun Myanmar’lı Budistlerin Müslümanlara yönelik soykırımının dini sebeplere dayanmadığını, bunun bir güvenlik konusu olduğunu savundu. Rohingyaların “terör” bağlantısı olduğu iddialarına gönderme yapan Suriyeli Müftü, Myanmar Hükumetini haklı buldu. Arakan’daki Camilerin yakılması konusuna da değinen Ahmed Bedruddin Hassun, “başkentte 5 tane cami var hiçbiri yakılmadı. Arakan’da yakıldığı sadece iddia ediliyor. Bu bir din meselesi değil güvenlik konusu.” şeklinde konuştu.
Kaynak: http://asyaninsesi.com/suriye-basmuftusu-rohingyali-muslumanlara-karsi-m…

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook