Siyonist işgal rejimi Mescid-i Aksa’da cuma namazını yasakladı

İsrail polisi, Mescid-i Aksa’da silahlı saldırı girişiminde bulunduğunu iddia ettiği 3 Filistinliyi öldürdü, Mescid-i Aksa’yı kapattı. Mescid-i Aksa’da cuma namazı kılınamadı. Mescid-i Aksa Müdürü Kisvan, camide 1969 yıldan beri ilk kez cuma namazı kılınmasının yasaklandığını açıkladı. Yasağı din ve ibadet özgürlüğüne yapılan bir saldırı olarak yorumlayan Kisvan, “İsrail şu anda bu olayı bahane ederek Mescid-i Aksa’nın yapısını değiştirmeyi planlıyor.” ifadelerini kullandı. İsrail polisi aynı gün Kudüs Müftüsü Şeyh Muhammed Hüseyin’i gözaltına aldı, daha sonra ise serbest bıraktı.
Mescid-i Aksa 3 gün boyunca Müslümanlara kapatıldı. 16 Temmuz günü nihayet kademeli olarak Aksa’nın kapılarını açan İsrail polisi, caminin girişinde bulunan kapılara metal detektörler yerleştirdi. İsrail polisi, Mescid-i Aksa’ya girmek isteyen herkese metal dedektörlerden aranarak geçme zorunluluğu getirdi. Ancak bazı Müslümanlar aranarak Aksa’ya girmeyi reddetti. İsrail’in uygulamasını protesto eden grup, öğle namazını kapının Mescid-i Aksa’nın önünde kıldı.
Mescid-i Aksa’nın kapılarına metal arama dedektörleri kuran İsrail polisi, bir cenazeyi içeri sokmayarak kalabalığa müdahale etti. Müdahale esnasında fotomuhabirin cep telefonunu da kıran polisler, bir Filistinliyi de gözaltına aldı. Cuma günüden beri kapalı olan Aksa’nın iki kapısını cemaate kısmen açan İsrail polisi, herkesin içeri girmeden önce kapılara kurulan elektronik metal arama dedektörlerinden geçerek içeri girmesini istiyor. Filistinlilerin ekseriyeti ise uygulamayı protesto ederek Aksa’ya bu şekilde girmeyi reddediyor.
Kaynak: http://www.haber7.com/guncel/haber/2377884-mescid-i-aksada-israil-teroru…http://www.trthaber.com/haber/dunya/mescid-i-aksanin-kapilari-kademeli-o…

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook