Norveç: 2000 nüfuslu beldede 151 cinsel taciz vakası

Norveç polisi, ülkenin kuzeyinde 2 bin kişinin yaşadığı küçük Tysfjord beldesinde aralarında çocuklara tecavüzün de bulunduğu 151 cinsel taciz vakasını belgeledi.
Yıllarca gizli kalan saldırılar 1950’li yıllar ile 2017 arasında yaşandı ama kısa bir süre önce gün yüzüne çıktı.
Tysfjord beldesinde büyüyen Nina Iversen, “Her zaman bununla ilgili konuştum. 14 yaşımdayken ‘Bu taciz hakkında kitap yazacağım ve buna son vereceğim’ diye düşündüm ama tabii yapamadım.” şeklinde açıklamada bulundu.
Iversen’in tacizcileri akrabaları olduğundan dolayı çocukluğunu sürekli korkunun hâkim olduğu bir aile ortamında geçirdi.
Iversen şimdi 40 yaşında ve artık Tysfjord’da yaşamıyor ama hala çocukluğundan kalan izleri taşıyarak kendini güvende hissetmiyor.
O dönem, Norveç’te bir kilise papazının yardımcısı olan Sami kökenli Anna Kuoljok ve avukat eşi Ingar, çocukları cinsel taciz mağduru olan 20 aileyle iletişime geçti.
Çift, yerel siyasetçilerin, sağlık çalışanlarının, polis ve diğer yetkililerin katıldığı halka açık toplantılarda konuşmalar yaptı.
“Çok vaka olduğu için söylediklerimizin doğru olmadığını düşündüler, yalan söylediğimize inandılar” diyor Anna.
Ortaya çıkan taciz vakaları, kırılgan olan bu toplumu başka krizlere de sürükledi. Aileleri, hayatları dağıldı en az iki kişi intihar etti. 
 
Kaynak: BBC

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook