New York’taki mülteciler: Facianın ardından facia devam ediyor

20 Eylül’de, Porto Riko’da meydana gelen Maria kasırgası vatandaşların hayatlarını tümüyle etkiledi. 
O zamanlar, iki kızıyla birlikte Carolina’da bir kasabada yaşayan bir kadın kasırganın ardından yaşadıklarını anlattı.
“Kıyafetlerim paçavra oldu, evim yıkıldı ve sahip olduğum birkaç eşyayı kaybettim. Annem aynı kasabada yaşıyordu ama evi hala yıkılmamıştı. İki ay boyunca, onun oturma odasında bir kanepede uyuduk. Ama sonsuza kadar orada kalamazdık. Aralık ayında, Federal Acil Durum Yönetimi Ajansı bizi New York’a taşıdı. O zamandan beri, fırtınadan dolayı New York’a taşınan yüzlerce aile gibi, Bronx ve Brooklyn’de FEMA tarafından sağlanan otellerde yaşıyoruz.”
Mağdur kadın, “Fakat bu deneyime “yaşamak” denebilirse, sadece hayatta kalıyoruz. Kongre ve Trump yönetimi kriz konusunda başarılı olamadı. Bize New York’ta FEMA tarafından çok iyi karşılanacağımız söylendi. New York’a geldiğimizde, Bronx’ta bir otele yerleştirildik. Orada yemek yapmak için mutfağımız bile yoktu. Yemek almak için yeterli paramız da olmadı, bu yüzden çocuklarımı yaklaşık üç ay boyunca mikrodalga fırında yaptığım yemeklerle ​​besledim.” diyerek devam etti.
Fırtınadan altı ay sonra, New York’ta ve adada hala su, yiyecek, ilaç veya barınmak için mücadele eden binlerce Porto Rikolu bulunuyor.
Kongre ve Trump yönetimi, Porto Riko’nun kasırgadan kurtarılması için gereken yardım paketini henüz onaylamadı.
Mülteciler yaşadıkları travmaya rağmen yaşama hakları için savaşmaya kararlılar.
Maria kasırgasının altıncı ay dönümü olan 20 Mart Salı günü Washington’da yüzlerce mağdur aile sesini duyurmak için yürüdü.
 
Kaynak: NYTimes

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook