Netanyahu iki Ürdünlü sivili öldüren elçilik görevlisini kahraman gibi karşıladı

Ürdün’ün başkenti Amman’da İsrail Büyükelçiliği’nde İsrailli güvenlik görevlisinin açtığı ateş sonucu 2 Ürdünlü sivil öldürüldü, 2 kişi de yaralandı. İsrail Dışişleri Bakanlığı olayla ilgili yaptığı açıklamada, büyükelçinin rezidansında mobilyaların değiştirildiği, marongozlardan birinin İsrailli bir koruma görevlisine tornavidayla saldırdığını iddia etti. Olayın ardından Ürdün, yaşanan cinayeti soruşturmadan İsrailli elçilik görevlilerinin serbest bırakılmayacağını açıklamıştı. Ancak İsrail’in baskısına dayanamayan Ürdün, elçilik görevlilerini İsrail’e iade etmek zorunda kaldı.
İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, 23 Temmuz’da Amman Büyükelçiliğinde yaşanan olayın ardından Amman Büyükelçisi Einat Şalain ve 2 Ürdünlüyü öldüren güvenlik görevlisini kabul etti. Görüşme sonrası yapılan yazılı açıklamaya göre Netanyahu, “Sizi görmek beni mutlu etti. Olayın sona erdiğine sevindim. İyi bir şekilde çalıştınız. Sizi oradan çıkarmamız gerekiyordu. Bu anlık bir meseleydi ve bunun kısa bir sürede gerçekleştiğine sevindim. Sizler İsrail devletini temsil ediyorsunuz. İsrail devleti bunu hiçbir zaman unutmaz.” ifadelerini kullanmıştı. İsrail Başbakanı Netanyahu’nun iki Ürdünlü sivili öldüren elçilik güvenlik görevlisini kahraman gibi karşılaması tepki çekti. Ürdün Kraliyet Divanı olayla ilgili daha sonra yaptığı yazılı açıklamada, “Ürdün Kralı 2. Abdullah, İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu’dan İsrail’in Amman Büyükelçiliği binasında işlenen suçla ilgili sorumluluğunu yerine getirmesi talebinde bulundu.” ifadelerine yer verildi. Açıklamada, Netanyahu’dan suçlunun adil bir şekilde yargılanmasını talep eden Kral Abdullah’ın, “Suçluların kabul edilmeyecek bir şekilde karşılanması kışkırtıcı bir durum olduğu gibi bölgede istikrarsızlık ve aşırıcılığı da tetikleyecektir.” dediği belirtildi.
İsrail gazetesi Haaretz, güvenlik görevlisinin Ürdünlüleri öldürme sebebinin İsrail güvenlik kurumuna hakim olan “Filistinlilere karşı üstünlük duygusu” olduğunu iddia etti. Haaretz’a yazan İsrailli gazeteci Amira Hass, “Muhammed Al-Jawawdeh ismindeki reşit olmayan çocuk elçilikte güvenliğe saldırmış olsa bile öldürülmemeliydi.” ifadesini kullandı. Hass ayrıca güvenlik görevlisinin Ürdünlüleri öldürmeye teşvik edildiğini çünkü İsraillilerin Filistinliler onlar için herhangi bir tehlike teşkil etmediğinde dahi Filistinlileri hedef aldıklarını söyledi. İsrail Eski Finans Bakanı Yair Lapid ise, öldürülen iki kişiden biri olan Ürdünlü doktorun hiç kimseye zarar vermediğini söyledi. İsrail’de Yesh Atid partisinin lideri olan Lapid, İsrail’in hiç kimseye zarar vermemiş olan Ürdünlü doktorun ölümü için üzüntüsünü ifade etmesinin uygun olduğunu belirtti.
Kaynak: https://www.middleeastmonitor.com/20170727-jordan-doctor-killed-by-embas…http://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-40701576http://www.kudusgunu.com/urdun-krali-israil-den-iki-urdunluyu-olduren-ka…

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook