Malta’da başbakanın yolsuzluklarını yazan muhalif blog yazarı öldürüldü

Dünyanın kara para merkezlerinden biri olan Malta’da başbakanın yolsuzluklarını yazan blog yazarı bombalı saldırı sonucu hayatını kaybetti. Panama Belgeleri’nin yayınlanması sonrasında Başbakan Joseph Muscat’ı sıkıştıran yazılar yazan ve ülkenin seçime gitmesini sağlayan Caruna Galiza, faili meçhul bir cinayet sonucu öldü. Malta’nın önde gelen blog yazarlarından, yolsuzluk karşıtı yazılarıyla tanınan Daphne Caruana Galizia, aracına konulan bombanın infilak etmesi sonucu yaşamını yitirdi.
Mosta kenti yakınlarındaki evinden ayrılmasından kısa süre sonra, Galizia’nın kullandığı araçta patlama meydana geldi. Yerel medya, olayın ardından Galizia’nın çocuklarından birinin patlama sesini duyarak dışarıya koştuğunu bildirdi.
Bu yıl içinde Galizia’yı sert bir şekilde eleştiren Başbakan Joseph Muscat, saldırıyı kınadı. Muscat, olayı ‘barbar bir saldırı’ olarak tanımladı. Galizia’nın, ‘hem kişisel hem de siyasi olarak kendisinin azılı bir muhalifi olduğunu’ belirten Muscat, ‘böyle bir saldırının hiçbir şekilde meşrulaştırılamayacağını’ söyledi.
Malta TV kanalı, Galizia’nın iki hafta önce polise, tehditler aldığı yönünde ihbarda bulunduğunu bildirdi. Galizia, Başbakan Muscat ve eşini, Panama Belgeleri skandalına karışmakla suçlamıştı. Bunun üzerine gerçekleştirilen erken seçimlerde Muscat’ın lideri olduğu İşçi Partisi seçimleri kazanmıştı. Galizia blog sayfasındaki yazılarında, muhalefetteki siyasetçileri de eleştiriyordu. Yazar, son makalesinde ülkedeki siyasi durumu ‘umutsuz’ olarak nitelemişti.
Kaynak: http://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-41647289

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook