Kanada’da kilise okulu alanlarında yeni mezarlar bulundu

Kanada’da kilise okulu alanlarında yeni mezarlar ortaya çıktı. Saskatchewan eyaletine bağlı Keeseekose First Nation bölgesindeki iki eski yatılı kilise okulu alanında devam eden radar taramalarında, 54 yeni mezar keşfedildi. Keeseekose Fisrt Nation Şefi Lee Kitchemonia ile kendisi de bir kilise okulundan sağ kurtulan yerlilerden, araştırmanın proje yöneticisi Ted Quewezance, ortak basın toplantısı düzenledi. Kitchemonia, kış şartlarının aramayı olumsuz etkilediğini ve çalışmanın halen sürdüğünü belirterek şunları söyledi: “Bu bizim için çok ciddi bir gün. Bize bir kapanışı sağlıyor ama aynı zamanda daha fazla soru için kapıyı açıyor. Gerçekten burada ne oldu? Toplumumuz için çok zor bir dönem olacak. Toplumumuzda her gün araba kullandığımız, her gün yürüdüğümüz ortak alanlarımızda isimsiz mezarlarımız olduğunu bilerek onların yanından, üzerinden geçiyoruz. Orada mezarlar olduğunu hiç fark etmemiştim. Bu saklanma biçimleri, en incitici kısım olmalı.”

“Sorumlular hesap vermeli”

Kitchimonia, henüz kim olduğunu bilmese de isimsiz mezarlar konusunda sorumlu tarafların hesap vermeleri gerektiğini söyledi. Mezarların öldürülen çocuklara ait olabileceğini belirtti. Ancak bunların cevabına topluluğun henüz sahip olmadığını belirtti. Ted Quewezance ise taranan yerlerin hayatta kalanlar ve yerli bilgeler tarafından belirlendiğini dile getirdi. Quewezance, “Yer radarı sözlü tarihimizi doğruladı. Yatılı okullardaki her yeni mezar, hayatta kalanları, ailelerimizi ve topluluklarımızı yeniden travmatize ediyor.” ifadelerini kullandı. First Nations Ulusal Meclisi Başkanı RoseAnn Archibald konuyla ilgili açıklama yaptı. Archibald açıklamasında, “Bu asimilasyon ve soykırım kurumları, ailelerimizin, topluluklarımızın ve milletlerimizin dokusunu parçaladı. Burada 54 çocuk kadar, evlatlarının eve dönmemesinden etkilenen 54 aileden de bahsediyoruz.” diye konuştu.

12 isimsiz mezar daha bulundu

Toplantıya katılan Lac La Ronge Indian Band Üyesi Russ Mirasty, “Tüm Kanadalıları ve dinleyen herkesi, bu ülkenin gerçek geçmişini ve tarihini kabul etmeyi öğrenmek için zihinlerini açmaya davet ediyorum.” dedi. Regina’nın yaklaşık 286 kilometre kuzeydoğusunda bulunan Keeseekoose First Nation bölgesindeki St. Philip’s ile Fort Pelly Yatılı Kilise okulları, 1900’lerin başından itibaren faaliyete başlamıştı. Yatılı kilise okulu, bölgedeki Katolik Kilisesince işletildi. Yürütülen çalışmalarda, Fort Pelly Yatılı Kilise Okulu bölgesinde 42, St. Philip’s Yatılı Kilise Okulu bölgesinde ise 12 isimsiz mezar bulundu.

kanada-yerli-mezar
Kanada’da kilise okulu alanlarında yeni mezarlar bulundu
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook