İsrailli efsanevi pop şarkıcısı, yaralı Filistinliyi vurarak öldüren “kahraman” İsrail askeri için şarkı yaptı

20 yaşındaki Elor Azaria, 24 Mart 2016’da Batı Şeria’da İsrail işgalindeki El Halil kentinde yerde yaralı olarak yatan Filistinliyi başından vurarak öldürdü. 21 yaşındaki Filistinli ise daha öncesinde elindeki bıçakla bir İsrailli askere saldırarak yaralamıştı. Saldırının ardından vurulan Filistinli yerde yaralı olarak yatmaktaydı. İsrailli insan hakları örgütü Betselem’in Filistinli çalışanları tarafından videoya kaydedilen görüntüler, tartışmaya yol açmıştı.
Tel Aviv’deki Askeri Mahkeme, yaralı bir Filistinliyi başından vurarak öldüren İsrailli asker Elor Azaria’yı “adam öldürmekten” suçlu buldu. Mahkeme Başkanı Maya Heller, sanığın tehlike unsuru olmaktan çıktığı halde Filistinliye ateş ettiğini vurguladı. Eylemin şüpheye yer bırakmayacak şekilde intikam motivasyonuyla işlendiği belirtildi.
Fakat mahkeme kararına rağmen İsrail’de Azarya, pek çok kesim tarafından “kahraman” olarak tanınmaya devam ediyor. Bunun en son örneği, İsrailli efsanevi pop yıldızı Ariel Zilber’in Azarya için yazıp bestelediği neşeli şarkı. Zilber şarkısını ayrıca Azarya’nın duruşması görülürken mahkeme binasının önünde Azarya için bekleyen kalabalığa söyledi.
Azarya’nın eylemine dini meşruiyet sağlayan ve daha çok öldürmeye teşvik eden şarkının sözleri şu şekilde:
“Senin savaşın kutsal bir savaş
Sızlanmanın ve ağlamanın vakti değil şimdi
Korkma
Başını kaldır
Din ve ahlakın kurallarıyla işini yap
Ve kafasında bir parça mantığa sahip olan kişi:
Eğer biri seni öldürmeye girişirse, ilk öldüren sen ol.
Ne kötü bir koku var mahkemeden gelen
Elor Azarya, seninle birlikte buradayız.”
İsrail uzmanı Shunra, Zilber’in 1990’larda seküler kimlikten Ortodoksluğa geçiş yaptığını belirterek siyasi olarak sağa geçtiğini söyledi.
Kaynak: https://electronicintifada.net/blogs/ali-abunimah/israeli-pop-legend-sin…

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook