İsrailli Bakan: “Batı Şeria bize Google veya Wikipedia tarafından değil, kutsal kitap tarafından verildi”

Bölgesel ilişkilerden ve enformasyondan sorumlu İsrailli Bakan Tzache Hanegbi, Batı Şeria’daki Yahudi yerleşimlerini desteklemek üzere Washington’da düzenlenen etkinlikte, İsrail’in kendi toprakları üzerindeki ahlaki iddiasının Google’dan değil, Kutsal Kitap’tan geldiğini söyledi. Hanegbi, “Savunma ve güvenlik önemlidir. Fakat en önemli husus, İsrail’in moral iddiasıdır. Biz, Google’da veya Wikipedia’da değil, Kutsal Kitap’ta bize verilen kadim topraklarımızda yaşamaya devam etmeye kendimizi adadık.” ifadelerini kullandı.
Hanegbi’nin konuşma yaptığı etkinlik, Judea ve Samaria (Batı Şeria) Yahudi Cemaati Konseyi’nin ev sahipliğinde, 6 gün savaşının 50.yıl dönümü münasebetiyle gerçekleştirildi. İsrail İskan Bakanı Yoav Galant da etkinlikte konuşarak, “Bizim için, Judea ve Samaria (Batı Şeria), İsrail’dir. Batı Şeria’nın C bölgesi, İsrail için varoluşsal zorunluluktur. İsrail’in var kalabilmesinin başka bir yolu yok.” dedi.
Yerleşimler meselesi, İsrail ve uluslararası toplum arasında uzun zamandır tartışılıyor. İsrail’in 1967 işgalinden sonra Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te kurduğu yaklaşık 140 yerleşimde 600 binden fazla Yahudi yaşıyor. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin 2334 sayılı kararında “İsrail hemen ve tamamen, Doğu Kudüs de dahil olmak üzere, işgal altındaki Filistin topraklarında tüm yerleşim yeri faaliyetlerini durdurmalı” çağrısı yapılmıştı.
Kaynak: http://www.jpost.com/Arab-Israeli-Conflict/Israeli-Minister-The-Bible-no…

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook