İsrail’in Nisan ayında Batı Şeria ve Kudüs’teki insan hakları ihlalleri

Hamas’ın Batı Şeria’daki bilgi bölümü tarafından yayınlanan istatistiklere göre, işgalci İsrail ordusunun 25 tane mülkü yıkmasının yanı sıra gerçekleştirdiği toplam saldırı, baskın ve barikat sayısı 718’e ulaştı.
İşgalci İsrail güçlerinin biri Kudüs’te ve bir tanesi Tulkarm’da olmak üzere Batı Şeria’da iki Filistinliyi öldürdüğünü de sözlerine ekledi. 
Ayrıca, 234’ü Nablus’ta olmak üzere 561 Filistinli yaralandı.
Rapora göre işgalciler tarafından tutuklanan insanların en fazla sayıya ulaştığı Kudüs vilayetinde 110 tutuklama ile ardından 83 tutukluyla Ramallah, 58’i ile Hebron, 45’i ile Bethlehem, 38’i ile Nabalemi ve Nablus’da da 35 kişi olduğunu gösterdi. 
Bu bilgilere ek olarak Jenin’de 34, Tulkarm’da dokuz, Salfit’te 17, Jericho’da beş ve Tubas’ta yedi tutuklama olduğu belirtildi.
İstatistiklere göre, işgalci İsrailli güçler Hebron, Ramallah ve Jenin’de üç evi yıkarken kentten 22 Kudüs vatandaşını kovup 301 yerleşimcinin Batı Şeria ve Kudüs’ün her hangi bir yerine seyahat etmesini engelledi.
Raporda, 3079 yerleşimcinin işgal güçlerinin koruması altında 23 saldırıya maruz kaldığı ortaya çıktı.
Ayrıca, haydutlar tarafından ekinlere yapılan saldırılar ve yerleşimcilere yapılanları da kapsayan 48 saldırı bulunuyor.
Mart ayındaki en önemli olaylardan biri, Nabus’taki İsrailli bir hastanede Balata mülteci kampında yaşayan 30 yaşındaki Muhammed Abdel Karim Marshoud’un şehitliğiydi. O, Mishor Adumim koloni yakınlarındaki İsrailli işgal güçleri tarafından bıçaklandığı için ağır yaralandı.
İsrail’in hastanelerinde, ağır yaralanmadan ölen Nablus’daki Askar mülteci kampından 46 yaşındaki Muhammed Subhi Asmar Anbar’ın da şehit olduğu belirtildi.
Kaynak: Middle East Monitor

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook