İsrail TİKA çalışanını 11 gündür gözaltında tutuyor, avukatıyla görüşmesine izin vermiyorİsrail TİKA çalışanının gözaltı süresini uzattı

Türkiye ve İsrail arasındaki normalleşme süreci devam ederken, Tel Aviv yönetimi 12 Şubat’tan beri gözaltında tuttuğu Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) Gazze Şeridi’ndeki çalışanı Filistinli Muhammed Murteca’nın avukatıyla görüşmesine izin vermiyor. Başbakanlığa bağlı bir kurum olan TİKA’nın Ankara’daki toplantısına katılmak üzere İsrail makamlarından seyahat izni almasına rağmen Beyt Hanun (Erez) Sınır Kapısı’nda gözaltına alınan Murteca, 21 Şubat Salı günü ilk kez hakim karşısına çıktı. Murteca’nın avukatı Halid Zebarka, AA muhabirine yaptığı açıklamada, mahkemenin “müvekkili ile görüşme yasağının 28 Şubat’a kadar devam etmesine, gözaltı süresinin 10 gün uzatılmasına ve bir sonraki duruşmanın 2 Mart’ta görülmesine karar verdiğini” ifade etti.
Tel Aviv ve Ankara arasındaki ilişkilerin normalleşme sürecine girmesine rağmen İsrail’in, başbakanlığa bağlı bir kurum olan TİKA çalışanı Murteca’yı Türkiye’ye gitmek üzereyken gözaltına alması dikkati çekiyor. Dışişleri Bakanlığı ve Türkiye’nin Tel Aviv Büyükelçiliğinin ise 11 gündür gözaltında tutulan Murteca’yla ilgili İsrailli yetkililerle temaslarını sürdürdüğü ve gözaltı süreciyle ilgili gelişmeleri yakından takip ettiği bildirildi
Kaynak: http://aa.com.tr/tr/dunya/israil-tika-calisanini-11-gundur-gozaltinda-tu…
İsrail’in Biru’s-Seba şehrindeki Merkezi Mahkeme’de görülen duruşmada, 12 Şubat’tan beri gözaltında tutulan Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) Gazze Şeridi’ndeki çalışanı Filistin uyruklu Muhammed Murteca’nın gözaltı süresi ve konuya ilişkin yayın yasağı uzatıldı. Savcının talebi üzerine uzatılan yayın yasağının ve gözaltı süresinin ne zaman biteceği ise açıklanmadı. Murteca’nın avukatının, müvekkilinin serbest bırakılmasını talep etmesi üzerine mahkeme, konuyu değerlendirmek üzere sanığın gıyabında pazar günü yeniden duruşma yapılmasına karar verdi.
Mahkemenin ilk kırk dakikasına basın mensuplarının da katılmasına ve Murteca’nın görüntüsünün alınmasına izin verildi. Murteca, duruşma salonundaki gazetecilere, “Türk halkının dualarını bekliyorum. İnanıyorum ki doğruyu yaptım, yanlış bir şey yapmadım.” dedi. Başbakanlığa bağlı TİKA’nın Ankara’daki toplantısına katılmak üzere Beyt Hanun (Erez) Sınır Kapısı’na gelen Murteca, İsrail makamlarından seyahat izni verilmiş olmasına rağmen gözaltına alınmıştı. Murteca’ya, “Hamas ile çalışmak, düşman bir örgüte üye olmak, yabancı casuslarla iletişim halinde olmak, devlet güvenliğine zarar vermeyi amaçlayan komplo hazırlamak” suçlamalarının yöneltildiği öğrenilmişti.
Tel Aviv ve Ankara arasındaki ilişkilerin normalleşme sürecine girmesine rağmen İsrail’in, TİKA’nın Filistin uyruklu çalışanı Murteca’yı Türkiye’ye gitmek üzereyken gözaltına alması dikkati çekiyor. Dışişleri Bakanlığı ve Türkiye’nin Tel Aviv Büyükelçiliği’nin, bir aydan fazla süredir gözaltında tutulan Murteca’yla ilgili İsrailli yetkililerle temaslarını sürdürdüğü ve gözaltı süreciyle ilgili gelişmeleri yakından takip ettiği bildirildi.
Kaynak: http://aa.com.tr/tr/dunya/israil-tika-calisaninin-gozalti-suresini-uzatt…

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook