İsrail saldırısında yıkılan evlerin yalnızca yüzde 40’ı imar edildi

İsrail’in Temmuz 2014’te Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırı sonucu yıkılan 12 bin evin sadece yüzde 40’ı yeniden imar edildi. Gazze’deki Bayındırlık ve İskan Bakan Yardımcısı Naci Serhan, bölgedeki imar çalışmalarına dair düzenlediği basın toplantısında, “İsrail’in 2014’te Gazze’ye düzenlediği saldırı sonucu tamamen yıkılan evlerin sadece yüzde 40’ı yani yaklaşık 5 bin konut için imar çalışmaları yapıldı.” dedi.
Bağışçı ülkelerin de 3 bin konut için yardım taahhüdünde bulunduğunu hatırlatan Serhan, geri kalan 4 bin ev için ise şimdiye kadar herhangi mali taahhüt almadıklarını ifade etti. Mısır’ın başkenti Kahire’de 12 Ekim 2014’te yapılan “Gazze’nin Yeniden İmarı” konulu uluslararası bağışçılar konferansında, 2,6 milyar dolarlık kısmı imarda kullanılmak üzere 5,4 milyar dolarlık yardım taahhüdünde bulunulmuştu. Filistin İskan Bakanlığı’nın verilerine göre, şu ana kadar bu yardımların sadece yüzde 30’u gerçekleştirildi.
İsrail, 7 Temmuz 2014’te başlattığı ve 51 gün süren saldırılarını 26 Ağustos’ta sağlanan ateşkesle sona erdirmişti. İskan Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşu (UNRWA) ve BM Kalkınma Programı (UNDP) iş birliğiyle hazırlanan rapora göre, İsrail’in son Gazze saldırılarında yaklaşık 12 bin ev tamamen yıkılmış, 160 bin ev hasar görmüş, bunların 6 bin 600’ü ise kullanılamaz duruma gelmişti.
Kaynak: https://www.middleeastmonitor.com/20170313-40-of-gazas-destroyed-homes-d…

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook