İsrail Nekbe’nin delillerini yok ediyor

Haaretz gazetesinin haberine göre, İsrail Savunma Bakanlığına bağlı bir ekip, son 10 yıldır kamu ve özel arşivlerinde bulunan 1948’deki Nekbe ile ilgili tüm belgeleri sistematik şekilde araştırarak ortadan kaldırıyor.
Haberde olayı ilk defa ortaya çıkaran İsrail-Filistin Çatışması Araştırma Enstitüsü’nün “İsrail Savunma Bakanlığı’na bağlı Gizli Güvenlik İdaresi tarafından yönetilen belge temizleme operasyonunun faaliyet ve bütçesinin açıklanmasının yasak olduğuna” dair raporuna da yer veriliyor.
Gizli Güvenlik İdaresi’nin tarihi birçok belgeyi usulsüz ve yetkisi dışında ortadan kaldırdığı belirtilirken, daha önce askeri denetleme kurulunca ulaşılabilirliğine onay verilmiş belgelere erişim yasağı getirildiği kaydediliyor.
İsrail’in kurulduğu 1948 sonrası ilk 10 yıl içinde “Filistinli sivillerin öldürülmesi, köylerin yıkılması ve bedevilerin zorla yerlerinden edilmesi” yönündeki emirlerin bizzat İsrailli generallerce verildiğini ortaya koyan belgelerin de Gizli Güvenlik İdaresi tarafından yok ettiği ifade ediliyor.
Hem kamu hem de özel arşivleri tarayan Gizli Güvenlik İdaresi personelinin, bu arşivlerin sahibi gibi davrandıkları, hatta zaman zaman arşiv müdürlerini tehdit ettikleri belirtiliyor.
Gazetede ifadelerine yer verilen eski Gizli Güvenlik İdaresi Birimi Başkanı Yehiel Horif’in “1948 olaylarının duyulması ülkedeki Arap toplumunda huzursuzluk oluşturabilir. Bu yüzden bunların gizlenmesi mantıklıdır.” şeklindeki sözleri dikkati çekiyor.
İsrailli bir subayın İsrail istihbarat servisi için hazırladığı Arap köylerinin boşaltılmasına ilişkin rapor ise, Filistinli mülteciler sorununun kökenini çarpıcı şekilde ortaya koyuyor
Söz konusu raporun başında yer alan “Bu rapor Haziran 1948’in sonlarında, ‘Filistin Araplarının Göçleri’ başlığı altında derlenmiştir.” şeklindeki ifadeler dikkati çekiyor.
Kaynak: TRT Haber

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook