İsrail lobisi, İngiltere’de Öğrenci Birliği Başkanı’na karşı komplo kurmaya çalıştı

Al Jazeera 6 ay süren çalışma sonucunda, İsrail’in İngiltere’de öğrencileri, aktivistleri ve milletvekilleri gruplarını etkilemeye çalıştığını ve İsrail’e desteği artırmak için küçük organizatörlere maddi yardım ve stratejik destek sağladığını gözler önüne serdi.
Gerçek kimliğini gizleyen ve müstear ad olarak Robin ismini kullanan Al Jazeera gazetecisi, İngiltere’de İsrail için çalışan gruplara sızdı. Robin, kartvizitinde “İsrail Büyükelçiliği’nde kıdemli siyasi memur” yazan İsrailli diplomat Shai Masot’un siyasetçi, aktivist ve analistlerle kurduğu ilişki ağını deşifre etti.
İsrail’in yerleşim faaliyetlerine karşıtlığıyla bilinen Boykot, Tecrit ve Yaptırım Hareketi (BDS) son dönemde İngiltere’de etkisini arttırmıştı. İngiltere ana muhalefet partisi olan İşçi Partisi’nin başkanı Jeremy Corbyn de Filistin yanlısı tutumuyla biliniyor.
BDS’nin güçlü olduğu İngiliz üniversite topluluklarını etkilemek isteyen İsrail, planının parçası olarak insan hakları savunucusu İngiltere Ulusal Öğrenci Birliği’nin (NUS) başkanını hedef aldı. NUS, Haziran 2015’te yapılan oylamada İsrail’i boykot etmeye karar vermişti. Bundan yaklaşık bir yıl sonra yapılan seçimlerde 4 milyon öğrenciyi temsil eden NUS’un başkanlığına ilk kez siyahi, Müslüman ve Filistin insan haklarını destekleyen bir kadın seçilmişti; Malia Bouattia.
64 Yahudi topluluğundan oluşan İngiltere Yahudi Öğrenciler Birliği (UJS) ise NUS’un aksine BDS’ye şiddetli bir şekilde karşı.
Al Jazeera, UJS’nin İsrail Londra Büyükelçiliği’nden para desteği aldığını ve seçimi kazanmasına rağmen Bouattia’yı görevinden uzaklaştırmaya çalıştığını ortaya koydu.
‘İsrail büyükelçisiyle ve büyükelçilikle sıkı bir çalışmada’ bulunduğunu söyleyen İsrail yanlısı aktivist ve İngiltere Parlamentosu’nda genç bir memur olan Michael Rubin, Robin’e Bouattia’nın ‘gerçekten kötü’ ve ‘korkunç’ biri olduğunu söyledi.
Ulusal Öğrenci Birliği’nin başkanlık seçimleri döneminde İşçi Partisi Öğrenciler Teşkilatı Başkanı olarak görev yapan Rubin Bouattia’ya karşı çalışmalarını Robin’e bu sözlerle anlattı:
“Biz Bouattia’nın seçimi kazanmasını istemediğimiz için Başkanlık yarışında Bouattia’nın rakibini destekliyorduk.”
Seçim kampanyaları döneminde NUS Başkan Yardımcısı görevinde bulunan Richard Brook ise UJS Kampanyası Başkanı Russel Langer ve Rubin ile ‘gizli’ görüşmeler yapmıştı:
“Bizim gizli toplantılarımız olurdu. Bu toplantılarda nasıl iyi siyaset yapan ılımlı insanları belli koltuklara getirebileceğimizi görüşürdük.”
Robin, Brooks ile Bouattia’yı nasıl görevden uzaklaştırılabileceğini de konuştu:
“Bana bu konuda danışabilirsin. Çünkü bu işi ben ayarlıyorum.”
Soruşturma ayrıca, UJS’nin Brooks’a bir İsrail gezisi hediye ettiğini ortaya çıkardı.
Bir çok İngiliz siyasetçi ve yetkilinin yolu NUS’un başkanlığından geçmişti. Eski Dışişleri Bakanı İşçi Partili Jack Straw ve eski İçişleri Bakanı Charles Clarke örneklerden bazıları.
UJS Başkanlığı yarışında başarısız olan Adam Schapira, Al Jazeera muhabirine UJS’nin İsrail Büyükelçisinden maddi destek aldığını anlattı. Schapira, daha önce bir üniversite düşünce kuruluşu olan ve “Siyonizm’i ile İsrail-Araplar sorununu tanıtma” amaçlı çalışmalar yapan Pinsker Center’de çalışıyordu. Schapira, ABD’deki İsrail yanlısı AIPAC kuruluşunun Pinsker yoluyla İngiltere’deki üniversitelere para aktardığını ifade etti. AIPAC gibi kuruluşlar, İsrail’e karşı ekonomi ve kültürel boykot faaliyetlerini yürüten BDS Hareketi’ne karşı mücadele ediyor.
Soruşturma sırasında İsrailli diplomat Shai Masot, İsrail sempatizanı rolünü yapan Robin’e İşçi Partisi içinde örgütlenmeye çalıştıklarını de söyledi. Filistin yanlısı politikasıyla bilinen İşçi Partisi Başkanı Jeremy Corbyn için ‘deli’ ifadesini kullanan Masot, bu partinin içinde Muhafazakar Parti’de olduğu gibi güçlü olmadıklarını ve bu yüzden İşçi Partisi’nde İsrail desteğini arttırmaları gerektiğini savundu.
Masot, Robin’e İşçi Partisi İsrail Dostları Gençlik Teşkilatı Başkanlığı görevini teklif ediyor. Bu bilgilerin dört bölümlük belgesel, 11-12-13-14 Ocak tarihlerinde yayınlanacak.
İngiltere ile İsrail arasındaki ilişkilerin ele alındığı belgesel için geçen haziran ayından itibaren çeşitli ortamlarda 4,5 saate yakın gizli görüntü alındı.
Kaynak: http://www.middleeasteye.net/news/revealed-how-nus-official-colluded-isr…http://www.aljazeera.com.tr/haber/ingiltere-ogrenci-birligi-baskani-da-h…

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook