İsrail, işgali sürdürüyor: Batı Şeria’ya 2500 Yahudi yerleşimi inşası daha onaylandı

ABD Başkanı Donald Trump’ın yemin etmesinin ardından Kudüs’te 566 yeni Yahudi yerleşiminin inşasına izin veren İsrail bu kez de Batı Şeria’da 2500 yeni yerleşimin inşasını onayladı.
İsrail, ABD’de Trump yönetiminin göreve gelmesiyle yeni Yahudi yerleşimlerinin inşası planlarını hızlandırıyor.
İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ve Savunma Bakanı Avigdor Lieberman işgal altındaki Batı Şeria’da 2500 yeni yerleşimin inşa edilmesine onay verdi.
İsrail Savunma Bakanlığı’nın açıklamasına göre yerleşimlerin büyük kısmı halihazırda eski yerleşimlerin bulunduğu alanda yapılacak.
Netanyahu, Twitter’daki mesajında da “İnşa ediyoruz ve inşa etmeyi sürdüreceğiz” dedi.
İşgal altındaki Filistin topraklarında giderek genişleyen yerleşim birimleri Birleşmiş Milletler tarafından yasa dışı ilan edilmişti.
BM Güvenlik Konseyi, yasa dışı tüm yerleşim faaliyetlerini ‘derhal ve tamamen’ durdurulmasını talep eden kararı geçtiğimiz ay kabul etmişti.
Filistin Milli İnsiyatifi Genel Sekreteri Mustafa Barghouti Tel Aviv’in bu yeni kararla barış sürecine savaş açtığını söyledi.
Barghouti, “İsrail’in, işgal topraklarında 2 bin 500 binalık yeni yerleşim planları barışa savaş açmaktan, iki devletli çözüme savaş ilan etmekten başka bir şey değildir. Bu, İsrail’in uluslararası hukuku ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin 2334 sayılı kararnamesini çiğnemekteki kararlılığının ispatıdır” diye konuştu.
İsrail basını, ABD’nin yeni başkanı Donald Trump’ın damadı Jared Kushner’in, yeni konutların inşası için bağış yapacağını öne sürdü.
İddialara göre Trump’ın danışmanı olarak atadığı damadı, Beit el’de yapılması planlanan 100 konutun maliyetini karşılayacak.
Vergi kayıtlarında, Kushner’in ailesine ait derneklerin, Batı Şeria’daki yasa dışı Yahudi yerleşim birimleri için bazı kurumlara büyük meblağlarda bağışta bulunduğu ortaya çıkmıştı.
Kaynak: http://tr.euronews.com/2017/01/24/israil-yasa-disi-yerlesim-birimlerine-…

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook