İsrail Filistin Yönetimi’nin talebiyle Gazze’nin elektriğini azaltma kararı aldı

Siyonist İsrail ve Mahmud Abbas’ın Gazze’ye uyguladığı abluka daha da şiddetleniyor. Elektrik sıkıntısının had safhaya ulaştığı Gazze’de günlük elektrik kesintileri 20 saate ulaştı.Buna rağmen İsrail hükümeti Filistin Yönetimi’nin isteği doğrultusunda Gazze bölgesine verilen elektrik miktarının daha da azaltılmasını kararlaştırdı.
Üst düzey bir İsrail yetkilisinden nakledilen bilgiye göre İsrail hükümeti mensupları İsrail ordusunun Hamas’a yönelik ablukanın hafifletilmemesi yönündeki kararını nazarı dikkate aldı. Bu doğrultuda Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas’ın Gazze’nin elektriği için yaptığı ödemeleri azaltmasını esas alarak bu bölgeye verilen elektriğin miktarının azaltılmasını kararlaştırdı.
Haaretz gazetesinde çıkan haberde, İsrail Genelkurmay Başkanının, İstihbarat Dairesi Başkanının ve bölgelerle ilgili işleri organize eden yetkilinin Gazze’deki durumun çok sıkıntılı olduğunu dile getirdikleri ve elektriğinin biraz daha azaltılmasının Gazze cephesini iyice köşeye sıkıştıracağını vurguladıkları ifade edildi. Mahmud Abbas, Hamas’a uygulanan ablukanın daha da artırılması amacıyla Gazze bölgesinin elektriği hesabına ödenen paraları %40 oranında azaltma niyetinde olduğunu İsrail’e bildirmişti.
Kaynak: http://www.haaretz.com/israel-news/.premium-1.795198?v=7749DD6AC194BE95A…

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook