İsrail boykot yapan aktivistlere dava açmaya izin veren bir tasarıyı meclisten geçirmeye hazırlanıyor

İsrail’de bakanlığa bağlı mevzuat komitesi, İsrail’e karşı boykot yapanlara dava açılmasına ve maddi tazminat talebinde bulunulmasına izin veren bir tasarıyı onayladı. Hebrew TV’nin aktardığına göre, söz konusu tasarı boykot kampanyalarından etkilenen İsraillilere, gördükleri zararı ispatlamaksızın boykot yapan aktivistlerden maddi tazminat talebinde bulunma hakkı veriyor.
İsrail meclisinde sunularak nihai olarak onaylanacak olan yasa tasarısı, İsrail’e yönelik kültürel, akademik ve ekonomik boykot çağrısında bulunan bütün sol örgütlerin kovuşturmaya tabi tutulmaları anlamına geliyor. Söz konusu yasa daha önce 2011’de İsrail meclisinde onaylanmış ancak İsrail Yüksek Mahkemesi, zarar kanıtı olmaksızın getirilen maddi tazminat hakkıyla ilgili olarak getirilen yasayı bozmuştu.
Yeni yasa tasarısına göre, zarara ilişkin bir kanıt yoksa dahi İsrail karşıtı boykot kampanyalarını teşvik eden veya destekleyen kurum ve kuruluşlar 100 bin şekel (29 bin dolar) para cezasına çarptırılabilecek. Zarar ispatlandığı takdirde ise 500 bin şekel (150 bin dolar) para cezasına çarptırılabilecek.
Kaynak: https://english.palinfo.com/news/2017/11/5/Israeli-committee-approves-bi…

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook