İsrail Avrupalı milletvekilleri ile belediye başkanlarının ülkeye girişine izin vermedi

İsrail, Avrupa Parlamentosu üyeleri ile Fransız belediye başkanlarından oluşan 20 kişilik heyetin içerisinde bulunan 7 kişiye İsrail karşıtı boykota verdikleri destek nedeniyle İsrail’e girişlerine izin verilmediğini duyurdu. İsrail İçişleri Bakanlığı’na bağlı Nüfus, Göç ve Sınır’dan sorumlu kurumun yaptığı açıklamada, Avrupalı heyetin önümüzdeki hafta gerçekleştireceği İsrail ziyaretinde bulunacak 7 kişinin daha önce İsrail karşıtı boykot çağrısında bulunduğu, bu nedenle ülkeye alınmayacakları bildirildi. İçişleri Bakanı Arye Dery ile Kamu Güvenliği Bakanı Gilad Erdan, bu kişilerin ziyaretinin amacının Filistinli mahkum aktivist Mervan Bargouti ile görüşmek olduğunu, böylece “Filistinli mahkumlara desteklerini göstermek” istediklerini belirttiler.
Haaretz’ın ulaştığı Stratejik İlişkiler Bakanlığı’nın resmi belgesinde, mahkumları ziyaret etme meselesiyle İsrail’i gayrimeşru hale getirme çabasının birbiriyle örtüştüğü, bu nedenle bakanlığın hiçbir delegasyon üyesinin Mervan Bargouti ile görüşmesine izin vermeyeceği belirtildi.
Cenevre merkezli Avrupa-Akdeniz İnsan Hakları Gözlemevi Sözcüsü Sarah Pritchett, yaptığı yazılı açıklamada, “İsrail yönetiminin, boykot kampanyasına destek verdikleri gerekçesiyle 7 Avrupalı delegenin ülkeye girişine izin vermemesi, milletvekili de olsa politikalarına karşı yükselen aykırı seslere tahammül edemeyen Moğolların davranışıdır.” ifadesini kullandı. Pritchett, İsrail’in uluslararası kişilerin Filistin topraklarına girmesini engellemesinin, Filistinlileri dünyadan izole etme ve burada yaşanan gerçekleri örtbas etme çabası olduğunu vurguladı.
Kaynak: https://www.haaretz.com/israel-news/1.822554

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook