İslam İşbirliği Teşkilatı: İsrail, Mescid-i Aksa’yı bölmeye başladı

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Filistin Temsilciliği, İsrail makamlarının Mescid-i Aksa’nın avlusuna camdan bir mekan yapma girişimini “Aksa’yı mekansal açıdan bölmenin ilk adımı” şeklinde nitelendirdi. İİT Filistin Temsilcisi Ahmed er-Ruveydi, Batı Şeria’nın Ramallah kentinde Kudüs Müftüsü Şeyh Muhammed Hüseyin ile düzenlediği ortak basın toplantısında, “Yahudi yerleşimcilerin hemen her gün düzenlediği baskınlarla zamansal olarak bölünen Mescid-i Aksa, avlusuna camdan bir oda konulması girişimiyle mekansal olarak da bölünmek isteniyor.” dedi.
Ruveydi, İsrail’in Mescid-i Aksa’da uyguladığı “murabıtlara yönelik gözaltılar, kazı çalışmaları, baskınlar, İslami vakıfların çalışmalarının engellenmesi” gibi bir dizi ihlallerinin yanı sıra avlusuna camdan bir oda koyma girişimiyle Yahudilerin ibadetleri için özel bir mekanın tahsis edilmeye başlandığının teyit edildiğini ifade etti.
Kutsal mekanların korunması için Filistin yönetimi ve Dışişleri Bakanlığıyla koordineli şekilde çalıştıklarını dile getiren Ruveydi, İsrail makamlarını, “Mescid-i Aksa ve Kudüs’ün Eski Şehir mahallelerindeki kazı çalışmalarına devam etmemesi” konusunda uyardı.
Söz konusu kazılar nedeniyle Kudüs’ün güneyinde yer alan Vadi Hilme bölgesinde Filistinlilere ait yaklaşık 20 bin evin büyük tehlike altında olduğuna işaret eden Ruveydi, “Devam eden kazı çalışmalarının ve tünellerin boyutunu bilmiyoruz. Mescid-i Aksa’nın yapay veya doğal bir yer sarsıntısıyla yıkılmasından endişe ediyoruz.” diye konuştu.
Kaynak: https://www.dailysabah.com/mideast/2017/03/01/israeli-plan-to-divide-al-…

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook