İngiltere’de 36 muhafazakar milletvekili cinsel tacizle suçlanıyor

Hollywood’daki cinsel taciz ve tecavüz skandalları devam ederken bu kez İngiltere parlamentosu aralarında bakanların da olduğu 36 muhafazakar vekilin adının karıştığı cinsel taciz suçlamaları ile çalkalanıyor. Skandalın ardından Savunma Bakanı Michael Fallon 15 yıl önce yaptığı cinsel tacizi itiraf etti.
İngiltere Savunma Bakanı Sir Michael Fallon 15 yıl önce bir akşam yemeğinde radyo spikeri Julia Hartley-Brewer’ın dizini ellediğini itiraf etti. Bakan Fallon davranışı nedeniyle o dönem radyocu Hartley-Brewer’dan özür dilediğini de belirtti. Bakanın sözcüsü ise gazeteci ve Fallon’un konuyu kapatmakta uzlaştığını da belirtti. talkRADIO’da sunucu olan Hartley-Brewer daha önce olay hakkında isim vermeyerek açıklama yapmıştı. Fallon’un açıklaması sonrası Twitter’da yeniden açıklama yapan Hartley-Brewer olay anında Fallon’a “bunu bir daha yaparsa suratına yumruk atacağını” söylediğini aktardı. Olayın ardından arkadaş kaldıklarını da vurgulayan Hartley-Brewer “Ben bir kurban değilim ve şu anda Westminster’da bir cadı avına dönüştüğünü düşündüğüm olayın bir parçası olmak istemiyorum” ifadelerini kullandı. Hartley-Brewer yaşananları “biraz eğlenceli” bulduğunu belirterek o dönem bu nedenle Fallon’un ismini açıklamadığını da vurguladı.
Fallon’un açıklaması 2’si mevcut bakan olmak üzere 36 muhafazakar vekil hakkında ‘cinsel taciz’ suçlamalarının yer aldığı bir belgenin sağ görüşlü blog yazarı ‘Guido Fawkes’ın sitesinde yayınlanmasının ardından geldi. Belgede isimleri kapatılan vekillerden 25’i uygunsuz davranışla, 13’ü cinsel tercihleri ya da sessiz kalmaları için kadınlarla anlaşmakla, ikisi de kadınları hamile bırakmakla suçlandı.
Belgelerin yayınlandığı bloğun adı ise İngiliz tarihinin en büyük ‘vatan haini’ olarak kabul edilen Guido ya da Guy Fawkes’tan geliyor. 1593’te Katolik olan ve İspanyol ordusunun Hollanda’da bulunan birliğine katılan Fawkes İngiliz tarihinde ‘Barut komplosu’ olarak bilinen olayda aktif olarak rol almıştı. İngiltere devlet yönetiminde ve Katolik monarşik rejimde kökten bir devrime gitmek amacıyla toplanan diğer arkadaşlarıyla, Westminster Sarayı’ndaki İngiliz Parlamento Binasını havaya uçurmayı planlarken yakalanan Fawkes asılarak idam edilmişti.
Fallon’un açıklaması ve listenin yayınlanması bir bakanın ofisinde çalışan 2 kadının, bakanın uygunsuz davranışları nedeniyle görev değiştirdiği haberinin ardından geldi. Kadınların adları açıklanmazken bakanın kadınlardan birine cinsel ilişki teklif ettiği diğerine de uygunsuz sözler söylediği belirtildi. Başbakan Theresa May bundan önce Uluslararası Ticaret Bakanı Mark Garnier’in uygunsuz şekilde hitap ettiği sekreterinden seks oyuncakları satın almasını istediğini kabul etmesinin ardından bir iç soruşturma başlatmıştı.
Skandalların siyasi bir krize evrilme ihtimali bulunurken konuyla ilgili Avam Kamarası’nda yapılan acil toplantıya Başbakan May de katıldı. May mevcut ‘gönüllü şikayet’ sitemi yerine ‘zorunlu şikayet’ sisteminin getirilmesini istedi.
Kaynak: https://tr.sputniknews.com/avrupa/201710311030816644-ingiltere-parlament…

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook