İngiltere Savunma Bakanı, İskoçya’nın 2. bağımsızlık referandumunu engelleyebileceklerini söyledi

İngiltere, Avrupa Birliği’nden ayrılma (Brexit) konusunu kendisiyle müzakere etmesi için 2 ay mühlet veren, aksi halde 2. kez bağımsızlık referandumuna gidebileceklerini açıklayan İskoçya’ya yanıt verdi. İngiltere Savunma Bakanı Michael Fallon, referandumu engelleyebileceklerini söylerken Başbakan May “Bunu 2014’te çözdüğümüze inanıyoruz” dedi.
İskoçya Başbakanı Nicola Sturgeon’un mart sonunda başlaması öngörülen Brexit sürecinin kendileri için belirsizliğini koruduğuna dikkat çekip bir kez daha bağımsızlık referandumuna gidebileceklerini açıklaması üzerine hem İngiltere Savunma Bakanı Fallon hem de İngiltere Başbakanı Theresa May açıklama yaptı.
Herald Scotland gazetesine konuşan Fallon, İskoçya hükümetinin 2. kez bağımsızlık referandumu düzenleme yetkisinin bulunmadığını ve İngiltere’nin bu konuda İskoçya’ya yardım etmeyeceğini söyledi.
3 yıl önce İskoçya’da yapılan bağımsızlık referandumunda halkın yüzde 55’i İskoçya’nın Birleşik Krallık’a bağlı kalması yönünde oy vermişti.
SNP (İskoçya Ulusal Partisi) 2015 seçimlerinde iktidara gelmişti.
Fallon SNP’nin referandumu ve parlamentodaki çoğunluğunu kaybetmesi nedeniyle ülkeyi 2. kez bağımsızlık referandumuna götürme yetkisi olmadığını savundu.
“Onlara (SNP hükümeti) 2. referandum konusunda yardım etme planımız yok” diyen Fallon “İskoçya Başbakanı sürekli olarak bize SNP hükümetine saygı göstermemizi söylüyor ancak o da İskoçya’nın 2014 referandumunda Birleşik Krallık içinde kalma kararına ve İngiltere’nin AB’den ayrılma kararına saygı göstermeli. Saygı karşılıklı olarak işler” dedi.
İngiltere Başbakanı Theresa May’in sözcüsü ise bağımsızlık referandumu ile ilgili açıklamasında May’in ‘Bu konuyu 2014’te çözdüğümüze inanıyoruz” dediğini aktardı.
Açıklamaya göre May “Son anketler 2. bağımsızlık referandumu konusunda halkın tutumunda önemli bir değişim olmadığını gösteriyor” dedi.
İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda’dan oluşan Birleşik Krallık’ta geçen yıl yapılan AB referandumunda halkın yüzde 52’si Brexit’ten yana oy kullanmıştı
.
İngiltere ve Galler’de Brexit oyları ağırlıktayken, İskoçya’da halkın yüzde 62’si, Kuzey İrlanda’da ise seçmenin yüzde 55.8’i AB üyeliğinin devamı yönünde oy vermişti.
Kaynak: https://tr.sputniknews.com/avrupa/201702021027043691-ingiletereden-2-ay-…

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook