İngiliz polisi çocuk tecavüzcüsünü muhbir olarak kullanarak tecavüzcüye 10 bin pound ödeme yaptı

Çocuk tecavüzcüsünden hüküm giyen bir suçlunun, casusluk karşılığında polisten yaklaşık 10 bin pound para aldığı ortaya çıktı. Northumbria polisinin çocuk tecavüzcüsüne 21 ay boyunca Newcastle’daki seks çetesinin ne zaman nerede parti düzenlediğine ilişkin verdiği bilgi karşılığında 9680 pound ödeme yaptığı mahkemede ifade edildi.
Polisin yaptığı bu ödeme, İngiltere’de çocuk hakları savunucuları tarafından sert eleşirilere konu oldu. Polisin çocuk tecavüzcüsü olan birine ödeme yapma kararı ve hassas genç kızların arasına yerleştirilmesi polisin çocukların cinsel istismarına yönelik gerçekleştirdiği operasyonlardaki yaklaşımı hakkında ciddi soru işaretleri doğurdu. Polisin muhbir kullandığı Newcastle Ceza Mahkemesi’nde duruşma öncesi ortaya çıkmıştı. Sanıkların avukatları çocuk tecavüzcüsünün katılması nedeniyle davaları düşürmeye çalıştılar. Avukatlar, tecavüzcünün iddialarının görevini kötüye kullanma olduğunu, ayrıca tecavüzcünün muhbir olmaya uygun olmadığını vurguladılar. Davalılardan birinin avukatı olan Robin Patton, muhbirin 30’lu yaşlarında Asya kökenli İngiliz olduğunu ve 2002 yılında bir çocuğa tecavüz etmekten suçlu bulunduğunu söyledi. Patton, muhbirin kızı ilaçla uyutarak tecavüz ettiğini, daha sonra da başka birini tecavüz etmesi için davet ettiğini belirtti. Muhbirin 2015 yılında da bir kız çocuğuna cinsel saldırıdan şüpheli bulunarak tutuklandığı, kızın ifadesinde adamın kendisine yaklaşarak uygunsuz teklifte bulunduğunu söylediği ifade edildi. Davanın daha sonra düştüğü bildirildi.
Yargıç Penny Moreland, muhbirin şahitliğinin doğası gereği güvenilmez,güvenilirlikten yoksun ve açıkça sahtekar olduğuna hükmederek reddetti. Ancak muhbirin şahitliğine dayanan davanın düşürülmesi talebini de reddeden yargıç, polisin görevini kötüye kullandığıyla veya muhbirin müştekilere yönelik cinsel saldırı suçu işlediğiyle ilgili herhangi bir kanıtın olmadığını söyledi.
Çocuk istismarıyla mücadele eden bir dernekte uzman olarak çalışan Jon Brown, böyle birinin davaya katılmasına izin verilmesini kınadığını açıkladı. Northumbria Emniyet Müdürü Steve Ashman ise polisin böyle bir tecavüzcüyle işbirliği yaparak ödeme yapmasının tiksindirici göründüğünü gayet iyi anladığını, muhbirin “bir adam, insan ve bir baba” olarak düşünülmesinin zor olduğunu kaydetti. Ancak Ashman, muhbirin, polislerin saldırıları önleyebilmelerinde ve potansiyel kurbanlara yönelik koruyucu önlemler alabilmelerinde bulunduğu konumdan polisleri alarm durumuna geçirebildiğini kanıtladığını söyledi. Steve Ashman, suçları bulmanın konvansiyonel metotlarla mümkün olmadığını da ekledi.
Kaynak: https://www.theguardian.com/uk-news/2017/aug/09/police-paid-convicted-ch…

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook