İbrahim Kalın’dan Pence’e “Nekbe” hatırlatması

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, İsrail’in işgal ettiği tarihi Filistin topraklarında bağımsızlığını ilan etmesinin 70. yılını kutlayan ABD Başkan Yardımcısı Pence’e tepki gösterdi.
İsrail’in 15 Mayıs 1948’de tarihi Filistin topraklarında bağımsızlığını ilan etmesi, Filistinliler için onlarca yıldır devam eden felaketler silsilesinin başlangıcı oldu.
Günümüze kadar uzanan bu süreçte Filistin topraklarının büyük bölümü işgal edildi, katliamlarla binlerce Filistinli öldürüldü. “Nekbe” (Büyük Felaket) olarak adlandırılan o günlerin üzerinden tam 70 yıl geçti.
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, katliamları hiçe sayarak sosyal medya hesaplarından İsrail’in kuruluşunun 70. yılını kutlayan ABD Başkanı Donald Trump ile Başkan Yardımcısı Mike Pence’e anlamlı bir hatırlatma yaptı.
Kalın, paylaşımında İsrail’i kutlayan ABD Başkan Yardımcısı Pence’e, yalnızca “Nekbe hadisesinin 70.yılı” yazan etiketi paylaşarak karşılık verdi.
ABD Başkanı Trump paylaşımında, “Büyük bağımsızlığın 70. yılında İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile İsrail halkına iyi dileklerimi iletiyorum. İsrail’den daha iyi bir dostumuz yok. Gelecek ay Büyükelçiliğimizi Kudüs’e taşımayı sabırsızlıkla bekliyoruz” ifadelerini kullanmıştı.
Trump’ın bu tweet’i üzerine Yardımcısı Pence, “Bugün, bağımsızlığının 70. yılını kutlarken büyük müttefikimiz İsrail’e biz de katılıyoruz. İsrail’in tarihi anavatanındaki yeniden doğuşunun mucizesi dünyaya ilham kaynağıdır ve Amerikan halkı bu tarihi günde ve her gün İsrail’in yanında yer almaktan gurur duymaktadır” yazdı.
Kaynak: TRT Haber

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook