Her 35 saniyede bir Yemenli çocuk ölümcül hastalığa yakalanıyor

Salgınının korkutucu seviyelere ulaştığı Yemen’de her 35 saniyede bir Yemenli çocuk koleraya yakalanıyor. Yemen’in açlığın eşiğinde olduğunu söyleyen yardım kuruluşu uzmanı Grant Pritchard kötü şartların açlıkla birleşmesinin koleranın yayılmasını kolaylaştırdığını belirtti. Çocukları Kurtarma Örgütü’nün yayınladığı raporlara göre son iki hafta içerisinde kolera enfeksiyonunun oranı üç kat arttı. Geçen haftaya kıyasla yüzde 40 oranındaki artışın çoğu 15 yaş altındaki vakaları kapsıyor. 13 Haziran tarihinde Yemen’deki 22 valilikten 20’si 130 bin şüpheli kolera vakası görüldüğünü açıklamıştı. Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) ise altı ay içerisindeki vaka sayısının 250 bin civarında olduğunu tahmin ediyor.
Kolera salgınını su kirliliği ve sağlık hizmetlerinde yaşanan krizin ağırlaştırdığını söyleyen UNICEF Yemen temsilcisi Dr.Meritxell Relano, “Kolera salgını zirve noktasına geldi. Bağışıklık sistemleri zaten zayıf olan çocuklar buna nasıl dayanabilir. Sadece altı aylık ve 2,5 ağırlığında olan bir bebeğin bunu yaşadığını hayal edebiliyor musunuz?” şeklinde konuştu.
Yemen’de beş yaşın altındaki iki milyondan fazla çocuk yetersiz besleniyor. İki yılı geçen iç savaş alt yapı, su kaynakları ve sağlık hizmetlerine ulaşıma büyük zarar vermiş durumda. 14,5 milyon Yemenli temiz su kaynaklarına ulaşmakta büyük zorluklar yaşıyor.
53 yaşındaki Saleh, çocuklarını hastaneye götürmek için uğraşan Yemenli anneden sadece biri. Sağlık hizmetlerinin kötü olduğunu belirten Saleh, “Çocuklarımı önce Abs’taki bir hastaneye götürdüm. Oradan bazı ilaçlar aldık ancak önemli bir faydası olmadı. Hastanedeki yoğunluk nedeniyle 200 km uzaklıkta San’a’da bulunan bir hastaneye gitmek zorunda kaldık. Sadece ulaşım için 136 dolar harcamak durumunda kaldım.” dedi. Kolera ile mücadelede salgının yaşandığı “sıcak noktalara” odaklandıklarını belirten Dünya Sağlık Örgütü’nün Yemen Ofisi Başkanı Dr.Nevio Zagaria, bu zaman kadar kayıt altına alınan vakaların yarısından fazlasının San’a, Amran, Hacca ve Hodeidah’ta yaşandığını söyledi.
Kaynak: http://www.haberiyat.com/islam-alemi/her-35-saniyede-bir-yemenli-cocuk-k…

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook