Gazze’den çıkışına izin verilmeyen 15 hasta İsrail ablukası nedeniyle vefat etti

İsrail ablukası altında bulunan Gazze’de yılbaşından bu yana İsrail’in tıbbi tedavi amacıyla çıkışına izin vermediği 15 hastanın öldüğü belirtildi. Al-Mezan İnsan Hakları Merkezinden yapılan açıklamada, Gazze Şeridi’ndeki İsrail ablukası kınanarak ablukanın sağlık sistemini çökerttiği ifade edildi. İşgal güçleri tedavi için Gazze Şeridi’nden Batı Yaka’ya, Kudüs’e ve 1948’de işgal edilen topraklara gitmek isteyen hastalara önceden izin almayı şart koşuyor. İşgal güçleri çoğu zaman hastalara Gazze Şeridi dışında tedavi izni vermiyor veya izin vermeyi geciktiriyor ya da hastalara ve yakınlarına şantaj aracı olarak kullanıyor.
İşgal güçlerinin uygulamaları yüzünden Gazze Şeridi’nden en son iki kadın hastanın tedavi için dışarıya çıkamadıklarını ve vefat ettikleri belirtildi. Ayrıca işgal güçlerinin tedavi için Gazze Şeridi dışına çıkmasına izin vermediği 42 yaşındaki rahim kanseri Kainat Ca’rur’un Pazar günü hayatını kaybettiği ifade edildi. 26 yaşındaki beyninde tümör bulunan Fatin Nadir Ahmed’in de işgal güçlerince Beyt Hanun “Erez” Kapısı’ndan çıkmasına izin verilmediği için geçen hafta Çarşamba günü Gazze’deki Er-Rantisi Hastanesi’nde vefat ettiğini açıklandı.
Kaynak: https://www.middleeastmonitor.com/20170830-15-gazans-die-after-israel-de…https://filistinhaberajansi.com/gazze-cikis-izin-verilmeyen-15-hasta-oldu/

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook