Fransa’da çocuklara cinsel tacizde bulunan 32 rahibin piskoposlar tarafından korunduğu iddia edildi

Katolik Kilisesi’nde çocuklara cinsel taciz skandallarında Fransa’da yeni iddialar gündeme geldi. İddialara göre istismarcı rahipler, piskoposlar tarafından koruma altındalar.
Katolik Kilisesi’nin küçük yaştaki çocuklara istismar olaylarını örtmeye çalışması, Fransa gündeminin en önemli konusu durumuna geldi. Geçen yıl Lyon Katolik Kilisesi’nde meydana gelen ve büyük yankı bulan kiliselerdeki cinsel istismar olaylarında, Fransa’da 5’i hala görevde olan 25 piskoposun, arkalarında 339 kurban bırakan 32 rahibi sistematik şekilde koruduğu ve suçlarına engel olmadıkları kaydedildi. 300’den fazla çocuğa cinsel istismar uygulamakla suçlanan 30 dan fazla rahip hakkında görülen davalar ise devam ediyor.
Mediapart’ın “25 piskopos cinsel istismarların üstünü örttü” başlığını kullandığı özel haberinde, 1990 yılından itibaren cinsel taciz olaylarına karışan 90’dan fazla rahibin sorgulanıp cezalandırılmak yerine ülke dışında görevlendirildiği, olayların adli makamlara aksettirilmediği, “ödül olarak değerlendirilen” yer değiştirmelerde favori bölgenin ise Afrika olduğu vurgulandı.
Kaynak: http://www.arti33.com/2017/03/21/fransa-katolik-kilisesindeki-cinsel-ist…http://www.ensonhaber.com/fransada-katolik-kilisesinde-cinsel-istismar-s…

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook