Filistinli Temimi’ye İsrail’den sözlü taciz

İsrail askeri hapishanesinde tutulan “Hanzala Cesaret Ödülü” sahibi 17 yaşındaki Ahed et-Temimi’nin babası Basil et-Temimi, işgal altındaki Batı Şeria’nın Ramallah kentinde basın toplantısı düzenledi.
İsrailli istihbarat görevlisinin sorgu sırasında kızına, “Sen güzel bir kızsın, güzel sarı saçların var ve tutuklu olmak yerine senin denizde olman gerekirdi.” diyerek sözlü tacizde bulunduğunu söyledi.
Baba Temimi, 12 saat sorguya tabi tutulan kızına, İsrailli görevlilerinin ayrıca “ailesi ve arkadaşlarının da gözaltına alınacağı”nı söyleyerek tehdit ettiğini anlattı.
Kızının sorgulanmasıyla ilgili görüntüleri basın mensuplarıyla paylaşan baba Temimi, Ahed’in sorgu boyunca sessiz kaldığını sözlerine ekledi.
Baba Temimi, kızının sorgu için İsrail makamları tarafından kasten bir gözaltı merkezinden diğerine nakledildiğini, avukatlarının ise sadece 2 saatlik bir sorgu seansına ilişkin görüntüleri elde edebildiğini söyledi.
Kızının soğuk bir hücrede tutulduğunu söyledi.
“İşgal gücü, kızımın daha çocuk olduğu gerçeğini göz önünde bulundurmuyor. Sorguya kadın görevliler göndermedi. Bu şekilde uluslararası tüm sözleşme ve kanunları ihlal etti.” 
Temimi ailesi, istihbarat görevlisini de şikayet etti.
“Biz bu istihbarat görevlisiyle alakalı şikâyette bulunduk, ancak sürecin nereye vardığını bilmiyoruz. İşgalin adaleti yoktur. Bize insaf etmeyeceklerini bildiğimiz halde, bize sunulan imkanlar çerçevesinde işgal gücüyle mücadele etmeye çalışıyoruz.” 
Temimi’nin avukatı Gabi Laski, daha önce baba Temimi’nin sözlerini teyit ederek, tacizin gerçekleştiği sorgu videosunun ellerinde bulunduğundan bahsetti.
Kaynak: TRT Haber

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook