Facebook’un Arakan Müslümanlarına yönelik katliamları ifşa eden paylaşımları kaldırdığı ortaya çıktı

Myanmar’da Rohingya Müslümanlarına yönelik etnik temizliği belgeleyen aktivistlerin Facebook paylaşımlarının kaldırıldığı ve hesaplarının askıya alındığı aktartıldı. Saldırılarla ilgili Facebook’ta bilgi paylaşan Rohingyalar, Facebook’u aktivistleri susturmaktan vazgeçmeye çağırdı.
Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiseri, Myanmar’da ordunun yaptığı operasyonlara ilişkin ” Arakanlı Müslümanlara karşı tam bir etnik temizlik örneği yaşandığını” açıklamıştı. İsyancı Rohingyaların saldırıları sonucunda patlak veren olaylarda, Myanmar ordusu yüzlerce köyü yakmış ve 400 binden fazla Arakanlı’nın Bangladeş’e göç etmesine neden olmuştu.
Kuala Lumpur’da yaşayan Rohingya aktivist Muhammed Enver, Daily Beast’e yaptığı açıklamada, Arakan eyaletinde yaşanan şiddetle ilgili yaptığı paylaşımları Facebook’un defalarca kaldırdığını söyledi. Arakan eyaletindeki askeri hareketliliği gösteren paylaşımlarından bir tanesinde, Myanmar ordusuna ait helikopterin Arakan köylerinin üzerinde uçtuğu görülüyordu. Sosyal medya devi Facebook ise paylaşımları kaldırdıklarını doğrulayarak, bu paylaşımların Facebook’un standartlarına uygun olmadığı açıklamasını yaptı. Bir başka kaldırılan paylaşımda, Myanmar ordusunun Arakan’da küçük bir köyü ateşe verdiği gösteriliyordu. Uluslararası Af Örgütü Myanmar araştırmacısı Laura Haigh ise konuyla ilgili Daily Beast’e yaptığı açıklamada, Facebook’ta Rohingya hesaplarının kapatılması için bir organizasyon yapıldığının açık olduğunu söyledi.
Kaynak: http://www.independent.co.uk/news/world/asia/facebook-rohingya-muslim-wo…

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook