Facebook, Filistinli gazetecilerin hesaplarını bloke etti ve Filistin direnişini destekleyen siteleri kapattı

Facebook idaresinin, aralarında Hamas’ın Batı Yaka teşkilatına ait sitenin de bulunduğu Filistin direnişini destekleyen birçok siteye erişimi engellediği belirtildi.
Filistin Enformasyon Merkezi’nin edindiği bilgiye göre Facebook idaresi son birkaç saat içinde Batı Yaka’da çoğunluğu Hamas’a ait birçok sitenin yanında, Hamas’a yakın duran şahısların şahsi sitelerine erişimi engelledi. Bu siteler arasında onuncu kez kapatılanlar da var.
Hamas’a yakın siteleri karartan Facebook idaresi, En-Necah, Birzeit, Kudüs, El-Halil, Politeknik, Amerika, Kuduri, Beytlahim ve El-Ehliyye üniversiteleriyle Daru’l-Ulum Fakültesindeki İslami Kitle öğrenci gruplarına ait siteleri de kararttı.
Bununla yetinmeyen Facebook idaresi, bu siteleri yönetenlerle, buralarda aktif olarak çalışanların hesaplarını da bloke etti.
Facebook’un hesapları askıya alma kararı, İsrail ile sosyal medya devi Facebook’un “kışkırtma”ya karşı birlikte çalışıp anlaşmaya varmalarından sonra geldi.
Shehab haber ajansı ve Kudüs haber ajansı gibi 5-6 milyon beğeni almış sayfalar ve yöneticileri de Facebook tarafından kapatıldı. Ajanslarda çalışan gazeteciler, Facebook’un İsrail’le anlaşarak bu kararı aldığından emin.

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook