esed-suriye-sivil

Esed rejiminin Suriye’de sivilleri katlettiği görüntüler yayımlandı

Katil Esed rejiminin Suriye’de kendi halkına yaptığı katliamlar bir kez daha gözler önüne serildi. 2011 yılından beri devam eden iç savaşta yaklaşık 400 bin Suriyeli acımasızca katledildi. 1300’den fazla okul ve hastane yıkıldı. İngiliz The Guardian gazetesi, Suriye’de katil Esed rejiminin 2013 yılında başkent Şam’ın güneyindeki Tadamon Mahallesi’nde en az 41 sivili katlettiği görüntüleri yayımladı. The Guardian‘dan Martin Chulov’un anlatımıyla yayımlanan görüntüler, “Tadamon katliamı: Suriye gizli savaş suçu” başlığıyla paylaşıldı., Suriye istihbarat görevlisi olduğu iddia edilen Amjad Youssuf’un, gözleri bağlı ve kelepçeli şekilde gözaltına alınan ve koşmaları söylenen sivilleri vurduğu görülüyor. Chulov, kameraya kaydedilen birçok vahşet görüntüsü gördüğünü ancak özellikle bu son görüntülerin kendisini şoke ettiğini, sivillerin ölüme doğru yürüdüğünü ve bazen ölümlerinden hemen önce alay edildiklerini dile getirdi. Chulov, katliam için bu sivil grubun neden seçildiğini belirlemenin zor olduğunu söyledi. Hakim görüşün, o bölgedeki sivillere çok güçlü ve ölümcül bir mesaj gönderilmek istendiği ve bu mesajın “muhaliflerin tarafına geçmemeleri” şeklinde olduğunu açıkladı..

Esed rejimi binlerce kişiyi böyle katletti

Söz konusu görüntülere ulaşanların Suriye’den çıkmalarının uzun yıllar aldığına işaret eden Chulov, şunları söyledi:: “Bu görüntülerin yayınlanması kararı kolay alınmadı ancak burada çok büyük bir kamu yararı var. Burada bir Suriye devlet askeri birimi, silahsız, gözleri bağlı sivilleri bir infaz çukurunda infaz ediyor ve sonra cesetlerini yakıyor ve bu çukuru dolduruyor. Amjad hala vahşetiyle tanınan Birim 227’de görev yapan bir askeri istihbaratçı.”
Chulov, söz konusu videonun, rejimin istihbarat servisinin işlediği suçları ortaya koyması açısından önemli olduğuna değinerek, “Bu videonun ve ortaya çıkabilecek diğerlerinin, hala sevdiklerini arayan, hapishanede olup olmadıklarını bilmeyen binlerce aileye bir miktar adalet duygusu getirmeye başlamasını umuyoruz.” ifadesini kullandı.

Kimlik tespiti için çalışma yapılacak

Öte yandan, Suriye İnsan Hakları Ağının (SNHR) Müdürü Fadl Abdülgani de konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Abdülgani, “Kurbanların kimlik bilgilerini tespit etmek için çalışma başlattık. İlk olarak arşivimizden katliamın yaşandığı tarihlerdeki ölüm ve tutukluların kayıtlarına bakacağız. Benzer yüzleri karşılaştıracağız. Ailelerle iletişime geçeceğiz.” dedi.

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook