Chicago’da maratona katılmak isteyen Filistinli koşucunun vize başvurusu reddedildi

Geçtiğimiz iki yılda 9 maratona katılan Filistinli koşucunun Chicago’da yapılacak maraton için yaptığı vize başvurusu reddedildi. Muhammed el-Kadı, 27 yaşında Fransa’da yaşayan bir Filistinli mülteci. Muhammed katıldığı pek çok maratonda koşu sonrası Filistin bayrağını elinde tutmasıyla dikkatleri üzerine çekmişti.
Muhammed el-Kadı’nın ABD’ye yaptığı vize başvurusu, Fransa’daki Amerikan Konsolosluğu tarafından “ABD’ye geçici ziyaretin ardından yabancı bir ülkeye döneceği” gerekçesiyle reddedildi. Middle East Eye’a yaptığı açıklamada El-Kadı, ABD’den vize almak için gerekli koşulları sağladığını belirterek iddianın yersiz olduğunu belirtti. Filistinli koşucu, “Niçin başvurumu reddettiklerini bilmiyorum. Fransa’da çalışıyorum, burada ikâmet ediyorum. Amerikalıların vize için benden istediği her şeyi yaptım. Hayal kırıklığı yaşıyorum. Chicago’da yapılacak maraton için çok fazla para harcadım ve antrenman yaptım. Koşuyorum çünkü Filistin’i seviyorum ve ülkemi dünyada temsil etmek istiyorum.” açıklamasını yaptı.
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, vize kayıtlarının gizli olduğu gerekçesiyle konuyla ilgili açıklama yapmaktan kaçındı. Amerika Bankası Chicago Maratonu Sözcüsü ise organizasyonun katılımcıların vize sorunlarıyla ilgili yardımcı olmadığını ifade etti.
2013’te koşmaya başlayan Muhammed el-Kadı, son iki yılda Londra, Barcelona, Cenevre, Marsilya, Lyon, Amsterdam, Nice ve Cannes gibi birçok Avrupa şehrinde maratona katıldı. Koşmayı sevdiğini belirten El-Kadı, Filistin halkına yönelik farkındalık yaratmak için koşmaya başladığını, ülkesini sevdiğini ve Filistinlilerin dünyada barış içinde yaşamak isteyen sıradan insanlar olduğu mesajını dünyaya iletmeye çalıştığını aktardı. Muhammed el-Kadı 2014 yılında Fransa’nın kendisini mülteci olarak kabul etmesinin ardından Fransa’nın Lyon kentinde yaşamını sürdürüyor.
Kaynak: http://www.middleeasteye.net/news/Palestinian-who-ran-nine-marathons-is-…

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook