Batı Trakya’da 9 Türk azınlık okulu kapatıldı

Batı Trakya Müslüman Türk azınlığı büyük bir sorunla karşı karşıya. Azınlık, Yunan devletinin azınlık ilkokulları ile ilgili izlediği politika nedeniyle özerk statüye sahip ilkokullarını bir bir kaybediyor. Azınlık tepki göstermesine rağmen ne yazık ki Yunan devleti bugüne kadar çok sayıda azınlık ilkokulunu kapattı ve kapatmaya devam ediyor.
Batı Trakya’da Gümülcine, İskeçe ve Meriç illerinde “öğrenci sayısı az” gerekçesi ile bu yıl da 9 azınlık ilkokulunun faaliyeti geçici olarak durduruldu.
Azınlık toplumu, okulların kapatılmasına tepki göstermeye devam ediyor. Sivil toplum kuruluşları yaptıkları açıklamalarla okulların kapatılmasının antidemokratik ve yasalara aykırı olduğunu dile getiriyorlar. Kapatma kararına azınlık ilkokullarında eğitim veren Selanik Özel Pedagoji Akademisi mezunu öğretmenler de tepki gösterdi. Öğretmenler, yaptıkları açıklama ve yetkililerle görüşmeleri sonuç vermemesi nedeni ile dersleri boykot etme kararı aldılar. Devlet yetkililerinin duyarsızlığı karşısında Rodop-Meriç İlleri SÖPA Mezunu Öğretmenler Derneği, okul kapatmaları ile ilgili acil olağanüstü Genel Kurul Toplantısı gerçekleştirdi. 24 Eylül Cumartesi günü yapılan toplantıda okul kapatmalarına karşı tepki olarak derslere girmeme, boykot etme kararı aldılar. Karar doğrultusunda Rodop ve Meriç illerinde görev yapan Türk öğretmenler Çarşamba günü saat 12:00-14:00 arasında derslere girmedi. Doğu Makedonya Trakya Eğitim Müdürlüğü’ne giderek eylem yaptılar. Devletin okul kapatma politikasını protesto ettiler. Doğu Makedonya Trakya Eyalet Eğitim Müdürü Panayotis Keramaris’in kararıyla dokuz azınlık okulunun kapatılmasını öngören kararı protesto etmek ve okul kapatma kararının iptal edilmesi için eylem yapıldı.

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook