Avusturya’dan erken seçim açıklaması: İzin vermeyeceğiz

Avusturya’da Türkiye karşıtı sağcı koalisyon bugün 24 Haziran’da gerçekleşecek erken seçimlerle ilgili bir açıklama yaptı. Avusturya Başbaşkanı Sebastian Kurz, “Avusturya’daki Türk seçim kampanyaları istenmiyor ve dolayısıyla da izin verilmeyecektir” dedi.
Geçtiğimiz yıl göreve gelmeden önce dışişleri bakanıyken bile Türkiye karşıtı bir tutuma sahip olan Avusturya’nın Başbakanı Sebastian Kurz açıklamalarda bulundu. Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne üye olmasını istemediğini sık sık dile getiren Kurz, ORF radyosuna konuştu.
Kurz, “Erdoğan’ın önderliğindeki Türkiye, Avrupa’daki Türk kökenli toplulukları yıllardır kendi çıkarına kullanıyor. Avusturya’daki Türk seçim kampanyaları istenmiyor ve biz bunlara daha fazla izin vermeyeceğiz” ifadesini kullandı.
Kurz, Avusturya’nın bütün Türk siyasi partilerinin seçim kampanyası etkinliklerine engel olacağını da aktardı.
Avusturya’da geçen yıl da benzer bir olay yaşanmıştı.
Dönemin Sosyal Demokrat Şansölyesi, Türk bakanların seçim kampanyası yapmasına izin vermemiş ve Avusturya’da bir yasa yürürlüğe girmişti. Bu yasa kapsamında, Viyana hükümetine yabancı ülkelerin siyasi buluşmalarına müdahale etmesinin önü açılmıştı.
Kaynak: CNN

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook