Arakan’da 288 köyün yok edildiği ortaya çıktı

İnsan Hakları İzleme Örgütünün (HRW) yayımladığı uydu görüntülerine göre, Arakan’da Müslümanların yaşadığı köylerden 288’i kundaklamalar sonucu tamamen ya da kısmen tahrip edildi. Arakan’da Müslümanların yoğunlukla yaşadığı ve 25 Ağustos’tan bu yana saldırı altında olan Maungdaw, Rathidaung ve Buthidaung kentlerindeki 866 köyün uydu görüntülerini inceleyen HRW, en çok hasarın Maungdaw kentinde tespit edildiğini kaydetti. Maungdaw’daki köylerin yüzde 62’sinin kısmen ya da tamamen yok edildiğine işaret eden HRW, bu kundaklamaların yüzde 90’ının 25 Ağustos-25 Eylül döneminde olduğunu vurguladı. Örgüt, uydu görüntülerine göre Arakanlı Müslümanların köyleri yerle bir edilirken, Budistlere ait köylerde herhangi bir hasar tespit edilmediğini bildirdi.
HRW Asya’dan sorumlu Direktör Yardımcısı Phil Robertson, “Bu en son uydu görüntüleri, neden sadece 4 haftada yarım milyondan fazla Arakanlı Müslümanın Bangladeş’e kaçtığını açıklıyor. Myanmar ordusu, insanları öldürürken, bu kişilere tecavüz ederken ve Arakanlı Müslümanları yerinden ederek insanlığa karşı suçları işlerken, yüzlerce Müslüman köyünü yok etti.” ifadelerini kullandı. Myanmar’daki köylerin yok edildiğine dair şaşırtıcı uydu görüntülerinin ve Bangladeş’e geçenlerin sayısının giderek artmasının, Arakanlı Müslümanların maruz kaldığı zulmün iki yüzü olduğunu kaydeden Robetson, “İlgili hükümetler, Arakanlı Müslümanlara yönelik ihlallerin son bulması ve ihtiyaç sahibi herkese insani yardımın ulaştırılması için baskı uygulamalıdır.” değerlendirmesinde bulundu.
Myanmar ordusunun, silahlı militanlarla mücadele gerekçesiyle Arakan’da sivillere düzenlediği saldırılarda 25 Ağustos’tan bu yana binlerce Müslüman hayatını kaybetti. Bölgeye giriş çıkışlara izin verilmemesi nedeniyle ölen sivil sayısı tam olarak tespit edilemiyor. Son saldırılarda 300’e yakın köy, ordu ve fanatik Budistler tarafından yok edildi. Myanmar’da 1970’lerden bu yana sistematik saldırılarla etnik temizliğe maruz kalan yaklaşık iki milyon Arakanlı Müslüman’ın yüzde 84’ü çevre ülkelere sığındı.
Kaynak: http://www.aksam.com.tr/dunya/arakanda-kundaklanan-koylerin-yeni-uydu-go…

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook