almanya yaşlı maske

Almanya’da sakıncalı maskeler yaşlılara ve engellilere dağıtılacaktı

Almanya’da kullanıma uygun olmayan maskelerin yaşlılara ve engellilere dağıtılacağı ortaya çıktı

Almanya Sağlık Bakanlığının, geçtiğimiz yıl temin ettiği kullanıma uygun olmayan maskeleri yaşlılara, engellilere ve sosyal yardım alanlara dağıtmayı planladığı ortaya çıktı. Koronavirüsle (Covid-19) mücadele  kapsamında Avrupa’daki diğer ülkelere kıyasla daha başarılı bir grafik sergileyen Almanya’da maske skandalı patlak verdi. Der Spigel’in yaptığı habere göre Sağlık Bakanlığı, geçen yıl 1 milyar euroluk maske satın aldı. Almanya Sağlık Bakanlığı’nın maskelere, sıcaklığa dayanıklılık testini yaptırmadığı ve bu nedenle de kullanılma uygun olmadığı belirlendi. Buna rağmen bakanlığın kullanıma uygun olmayan maskeleri yaşlılara, engellilere ve geliri olmayan sosyal yardım alan kişilere dağıtmak istediği ortaya çıktı. Böylece ödenen 1 milyar avronun çöpe atılmasını engellemeyi amaçladığı açıklandı. Ortaya çıkan gelişmeler nedeniyle verilmek istenen karara herkes tepki gösterdi.

almanya maske

“Bu süreç ileri gitmek anlamına geliyor ve insanlık dışı uygulamadır”

Haberde, Sağlık Bakanlığının söz konusu maskelerin dağıtımı konusunda Çalışma Bakanlığından dağıtım onayı istediği ancak Bakanlığın bunu vermediği söylendi. Almanya‘da koalisyon ortağı olan Sosyal Demokrat Parti Lars Klingbeil, Sağlık Bakanlığını eleştirdi. “Bu süreç ileri gitmek anlamına geliyor ve insanlık dışı uygulamadır.” diye konuştu. SPD’li Angelika Glöckner de Sağlık Bakanı Jens Spahn’ın pandemi sırasında birçok hata yaptığını dile getirdi. “Spahn bunu kabul etmek yerine şimdi örtbas etmeye çalışıyor. Engelli insanlar kötü kararların uygulanabileceği kobaylar değildir.” dedi.

Almanya Sağlık Bakanlığı iddiaları reddetti

Almanya Sağlık Bakanlığı ise iddiaları kabul etmedi. Bakanlık yaptığı açıklamada Spiegel’in iddialarının doğru olmadığını savundu. Açıklamada, “Federal hükümet maskelerin imhasıyla ilgili herhangi bir karar vermedi. Bu bakımdan ilgili iddialar ve bu haberin dayanaklarını bilmiyoruz.” ifadelerine yer verildi. Açıklamada ayrıca maskelerin kalitesine çok dikkat edildiği vurgulandı. “Bakanlık test prosedürlerinde eksiklik tespit edildiği sürece, ürünleri kabul etmedi ve onlar için bir ödemede bulunmadı.” bilgisi paylaşıldı.

 

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook