Almanya özel WhatsApp yazışmalarını izleyecek, 6 yaşındaki mülteci çocukların parmak izini alacak

Almanya güvenlik güçlerine yeni yetkiler vermeye hazırlanıyor. Üzerinde çalışılan tasarıya göre polis ve istihbarat güçleri WhatsApp gibi mesajlaşma programlarını izleyebilecek, 6 yaşındaki çocukların dahi parmak izlerini alabilecek. Yeni tasarı hükümetin Çarşamba günü yaptığı toplantının ardından basın toplantısı düzenleyen Alman İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere tarafından duyuruldu.
Federal ve eyalet bakanları WhatsApp gibi güvenli sohbet programlarının militanlara ve suçlulara polis gözetiminden kaçma imkanı verdiğini ileri sürdü. Almanya’nın doğusundaki Dresden şehrinde gazetecilere konuşan İçişleri Bakanı Maiziere, Almanya’nın yasalardan muaf tutulan bir alana izin veremeyeceğini söyledi.
Fransa, İngiltere ve Almanya’da son zamanlarda meydana gelen terör saldırılarından sonra Avrupa ülkeleri haberleşme araç ve uygulamalarını daha sıkı denetlemeye başladı. En son geçen hafta İngiliz hükümeti sohbet uygulamalarından istihbarat ve polis yetkililerine güvenli mesajlaşmalara erişim hakkı vermesini istemişti. Alman hükümetinin düşündüğü seçenekler arasında Almanya’da kayıtlı her cep telefonuna bir yazılım yükleyerek tüm sohbetleri takip etmek de var. Benzer bir şekilde Avusturya da güvenli mesajlaşmaları takip edebilecek bir yazılım ve ülkedeki tüm plakaları takip edecek bir gözetleme sistemi üzerinde çalışıyor. Kabine toplantısında ayrıca çocuk göçmenlerden parmak izi alınabilme yaşı 14’den 6’ya indirildi. Toplantıya katılan eyalet yetkililerinden Bavyera İçişleri Bakanı Joachim Hermann güvenlik güçlerine çocukları takip edebilme yetkisi verilmesini istedi. Bu öneriye karşı çıkanlar ise böyle bir uygulamanın Nazi dönemi uygulamalarından farkı olmayacağını ileri sürdü. Toplantıda ayrıca eyalet polisleri ve merkezi hükümet güvenlik birimleri arasında koordinasyonun ve işbirliğinin arttırılması gerektiği hususunda anlaşıldı.
Kaynak: http://fortune.com/2017/06/14/germany-fingerprint-children-spy-messages/…

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook