ABD’nin Louisiana eyaletinde şahitlik yapmayan tecavüz mağdurları hapse atılıyor

Louisiana eyalet savcısı Leon Cannizzaro, tecavüzcüsünün aleyhinde şahitlikte bulunmayan tecavüz mağdurlarının ceza olarak hapse gireceğini söyledi. Savcı Cannizzaro, bazı tecavüz ve şiddet vakalarında mağdurun şahitlikte bulunmasının tek somut delil olduğunu, bu sebeple mağdurları zorlamaları gerektiğini iddia etti. Cannizzaro, “eğer tecavüzcüyü yıllarca sokaktan alıkoyacaksa ve başka birine zarar vermesini veya tecavüz etmesini engelleyecekse, bu suçun mağdurunu 8 günlüğüne hapse atmak zorunda kaldığımda bunu yaparım.” dedi. Louisiana yasaları, davanın gidişatını etkileyecek bilgilere sahip tanıkları, tanıklık yapana veya kefalet ücretini ödeyene kadar hapse atmaya olanak tanıyor. Geçen yıl, yayınlanan rapora göre, yaşadıkları cinsel istismar ve aile içi şiddetle ilgili olarak 6 mağdur hapse atıldı. Savcı Cannizzaro, bu tanıkların niçin adım atmak istemediklerini anlayamadığını söyledi.
Ceza davalarıyla ilgilenen NOLA adlı sivil toplum kuruluşu, şahitlik yapmak istemeyen mağdurların neden böyle davrandıklarını ortaya koyan bir rapor yayınladı. Rapora göre saldırganın intikam almasından duyulan korku, içinde bulunduğu topluluktan dışlanma endişesi ve polislere olan güvensizlik öne çıkan sebepler arasında. Ulusal Yargı Eğitim Programı Direktörü Lynn Schafran, saldırıdan kurtulan kurbanların pek çoğunun polisle olan ilk etkileşimlerinin kurbanlar açısından oldukça travmatik geçtiğini belirtti. Schafran, polisin kurbanlarla görüştüğü zaman, onları bir şüpheliyi sorgular gibi sorguya çektiğini ifade etti. Bu durumun çok sık yaşandığını belirten Schafran, kurbanların çoğunun daha sonra polisle yüzleşmektense süreci devam ettirmemeyi tercih ettiğini aktardı.
Ulusal Kadınların Hukuku Merkezi’nde çalışan Maya Raghu ise kadınları hapsederek tanıklığa zorlamanın fazlasıyla travmatik olduğunu ve aynı zamanda kurbanlar üzerinde ekonomik sonuçlara sebebiyet verdiğini vurguladı. Raghu, bu uygulamayla yaşadığı şiddeti ihbar eden şiddet mağdurlarının cezalandırıldığını ve bu politika sebebiyle kadınların yaşadıkları şiddeti ihbar etmekten kaçındıklarını söyledi. Ulusal Adalet Enstitüsü’nün istatistiklerine göre ABD’de cinsel istismar vakalarının %60’ından fazlası yetkililere bildirilmedi.
Kaynak: http://www.independent.co.uk/news/world/americas/rape-victims-survivors-…

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook