ABD’de skandal istatistik: 15 yılda on binlerce çocuk gelin!

ABD’de ortaya çıkan istatistik, geçen 15 yıl içerisinde 200 binden fazla çocuk evliliğinin gerçekleştiğini ortaya koydu.
Hür iradeyle evlilik yaşı dünyanın pek çok ülkesinde olduğu gibi ABD’de de 18 olarak belirlenmiş durumda. Ancak reşit olmayan kişilerin evlenmesini düzenleyen yasadaki boşluk çocuk istismarına kapı aralamış durumda. 
Evlilikle ilgili ebeveyn rızası ve hamilelik gibi durumlarını düzenleyen yasa, ABD’de 18 yaş sınırını fiiliyatta ortadan kaldırmakta. Ülkenin 27 eyaletinde evlilik için neredeyse her hangi bir alt sınır bulunmamakta. Nitekim 15 yıl içinde bu yasal boşluğu kullanarak evlendirilmiş çocukların arasında 10 yaşındaki üç kız ve 11 yaşında bir erkek çocuğu da bulunmakta.
Ülkede çocuk istismarının önüne geçmek ve çocuk evlilikleri kaldırmak için çalışan Unchained At Last adlı dernek tarafından yapılan son çalışma ise şok eden bir istatistiğe ulaştı. 2000 ile 2015 yılları arasında ABD’de resmi kayıtlarla 207.468 çocuk küçük yaşta evlendirilmiş, gerçek rakamın ise çok daha fazla olduğu düşünülüyor. Ülke brokrasisi ve siyaseti içinde bu skandal durumu destekleyen pek çok yönetici bulunmakta.
Mayıs 2017’de New Jersey Valisi Chris Christie, eyaletinde çocuk evliliklerinin yasaklanmasını öneren tasarıyı veto etmişti. Vali Christie, bunun New Jersey’de dini geleneklerle çatışacağını söylemişti.
Kaynak: Independent

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook