ABD’de salgınla mücadelenin önde gelen ismi Fauci: Siyahilerin orantısız ölmesinde ırkçılığın payı var

ABD’nin en üst düzey bulaşıcı hastalık uzmanı Anthony Fauci salı günü Kongre’de verdiği ifadede, siyahi Amerikalıların Kovid-19 pandemisinden orantısız biçimde etkilenmesinde ırkçılığın da katkısının olduğuna inandığını söyledi.
Enerji ve Ticaret Komitesi’nin denetim oturumunda Illionois eyaletinden Demokrat Kongre üyesi Bobby Rush’ın sorusunu yanıtlayan Dr. Fauci, “Yani, demek istediğim, açıkçası Afro-Amerikalı topluluk uzun, çok uzun süredir ırkçılıktan muzdarip” dedi.
“Söz konusu faktörün bu insanların kendilerini içinde bulduğu ekonomik ve diğer koşullara katkısının olmamasını hayal edemiyorum. Yani, Kongre üyesi, cevabım evet.”
ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) aylardır yaptığı uyarıda, azınlık topluluklara mensup kişiler için Kovid-19 kaynaklı enfeksiyon ve ölüm riskinin daha yüksek olduğunu belirtiyor.
Nisan ayında yayımlanmış bir araştırmaya yönlendiren bir linki internet sitesinde paylaşan CDC, “Mevcut veriler, hastalık ve ölüm açısından ırksal ve etnik azınlık gruplar üzerindeki yükün orantısız olduğunu gösteriyor” ifadelerini kullanıyor.
APM Araştırma Laboratuvarı bu ay yayımladığı bir raporda, ABD’de Kovid-19 kaynaklı olduğu bilinen can kaybının yüzde 24,3’ünü siyahi Amerikalıların oluşturduğunu ortaya koymuştu. Ancak siyahi Amerikalılar nüfusun yalnızca yüzde 12,4’ünü teşkil ediyor.
Diğer taraftan beyaz Amerikalılar oransal açıdan daha iyi durumda. ABD nüfusunun yüzde 62,2’sini kapsamlarına karşın Kovid-19 kaynaklı toplam can kaybının yüzde 51,7’sini beyazlar oluşturuyor.
Sivil haklar savunucusu liderler ve parlamenterler, siyahi Amerikalıların salgından orantısız etkilenmesinin sebebini, bu insanların sağlık sistemine erişimlerinin sistemli bir şekilde eksikliğine, onlarca yıldır süren ekonomik baskı kaynaklı daha kalabalık konut koşullarına ve diğer faktörlere bağlıyor.
Kaynak: INDEPENDENT
 

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook