ABD’de oynanan tenis maçında Alman milli marşı yerine Nazi marşı çalındı

ABD Tenis Birliği tarafından düzenlenen FED Cup’ta skandal bir olay yaşandı. Müsabakalar öncesi düzenlenen seremonide, ev sahibi ABD tarafından Almanya’nın 2. Dünya Savaşı döneminde kullandığı ve Nazi döneminin sembolü haline gelen marşı çalması tepkiyle karşılandı.
1945 yılından beri yasaklı olan ve “Deutschland, Deutschland über alles” (Almanya, Almanya her şeyin üstünde) sözlerini içeren bölümün söylenmesi üzerine başta Alman sporcular olmak üzere salonu dolduran insanlar büyük bir şok yaşadılar.
Konuya ilişkin derhal açıklama yapan Birleşik Devletler Tenis Birliği (USTA) yaşananlardan duyduğu üzüntüyü paylaştı.
Ancak bu açıklama, Almanya takımının tepkisini azaltmaya yetmedi. Eşleşmenin ilk maçında Alison Riske’e iki sette mağlup olan Andrea Petkovic, maç sonrasında yaptığı konuşmada, “Utanç verici bir olayla karşılaştık. Hayatımda bundan daha berbat bir şeye maruz kalmadım. Böyle bir skandalın 2017 yılında ABD’de yaşanması inanılır gibi değil.” ifadelerini kullandı.
Almanya’nın Fed Cup kaptanı Barbara Rittner de yapılan hatanın mazeretinin olamayacağını ve takım olarak saygısızlığa uğradıklarını dile getirdi.
ABD ile Almanya arasındaki mücadelenin galibi, bugün oynanacak maçların sonunda belli olacak.
Kaynak: http://tr.eurosport.com/tenis/fed-cup-2/2017/abd-ile-almanya-arasindaki-…

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook