ABD askerleri 33 Afgan sivili ‘meşru müdafaa’ için öldürdükleri gerekçesiyle ceza almadılar

Amerikan ordusu tarafından yürütülen soruşturmada, geçen Kasım ayında 33 Afgan sivilin öldüğü , 27’sinin de yaralandığı çatışmaya katılan Amerikan askerlerinin ‘meşru müdaafa’ amacıyla hareket ettiklerini bundan dolayı herhangi cezaya maruz kalmayacaklarına hükmedildi.
Dün yayınlanan rapora göre “Amerikan askerleri, sivil evleri kendilerine siper eden Taliban güçlerine karşı kendilerini ve Afgan hükümet askerlerini korumak için ateş açtı”.
Yerel Afgan kaynaklarına göre ise Amerikan askeri kaynaklarının açıkladığı ölü ve yaralı rakamları çok düşük. Buz-e Kandahari vilayet meclisi üyesi Toryalia Kakar, Amerikan ve Afgan güçlerinin geçen Kasım ayındaki saldırısında içlerinde kadın ve çocukların da olduğu 50’den fazla sivilin öldüğünü söyledi.
Bu olaydan bir sene önce de Sınır Tanımayan Doktorlar ( MSF) organizasyonun bir travma merkezi onlarca sağlık çalışanı ve hastanın öldürüldüğü Amerikan hava saldırılarının hedefi olmuştu. Pentagon yürüttüğü soruşturmada 16 askere disiplin cezası vermiş ancak olayın savaş suçu olarak nitelendirilemeyeceğini açıklamıştı.
Kaynak: http://www.npr.org/sections/thetwo-way/2017/01/12/509477080/u-s-forces-a…

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook