Ürdün vadisinde 2000 Filistinli İsrail’in yıkımlarından olumsuz etkilendi

Birleşmiş Milletler’in rakamsal verilerine göre, bu yılın başından itibaren Ürdün vadisinde yaklaşık 2000 Filistinli İsrail’in yıkımlarından olumsuz etkilendi.
Aktarılan veriye göre, İsrail gazetesi Haaretz sayının özellikle yüksek olduğunu çünkü İsrail işgalci güçlerinin “vadideki birçok topluluğun su şebekelerini hedeflediğini” söyledi.
2016’nın başından 9 Ekim’e kadar, İsrail ordusu Ürdün vadisinde toplam 35 imha edici baskın gerçekleştirdi.
Filistinlilerin evleri ve diğer yapılar izni olmadığı gerekçesiyle sistematik olarak yıkıldılar. (Batı Şeria’da C bölgesinde yaşayan Filistinlilerin izin alması imkansız.) İsrail güçleri bu baskınlar esnasında toplam 19 tuvalete dahi ya el koydu ya da yıktı.
8 Ekim’de, İsrail güçleri 3500 metreküplük su hattı şebekesini hedefledi. İşgalci ordu, 1000 metreküplük hatta el koydu ve kalanını sökerek işlemez hale getirdi. Su şebekesinin en az 5 tarım topluluğundan yaklaşık 900 insana su sağlaması bekleniyordu.
İsrail güçleri C bölgesinde, bu sene başından beri Filistinlilere ait toplamda 780 yapıyı yıktı. Bu sayı geçen yıl 453’te kalmıştı. İsrail’in yıkımları sonucu evsiz kalan insanların sayısı geçen yıl 580 iken, bu yıl şimdiden iki kat artarak 1129 insan evsiz hale getirildi.

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook