PKK yandaşları Avrupa’da bir haftadır terör estiriyorAvrupa’da serbestçe faaliyet gösteren PKK kuruluşları, yıllık 30 milyon avro topluyor

İfade vermeye gitmeyen HDP’lilere yönelik operasyonu bahane ederek Avrupa’da gösteri düzenleyen PKK yandaşları, terör estirdi.
BRÜKSEL
Avrupa’da yaşayan PKK yanlıları, HDP’lilerin gözaltına alınması sonrası değişik ülkelerde gösteriler düzenledi. Gösterilerde, AB tarafından terör örgütü olarak tanınmasına rağmen, PKK’yı simgeleyen bez parçalarının taşınmasına izin verildi. PKK yandaşlarına karşı yeteri kadar önlem alınmazken, son günlerde şiddet içeren şu olaylar kayda geçti:
İngiltere
HDP’lilere yönelik operasyonu bahane eden terör örgütü PKK yandaşlarının İngiltere’nin başkenti Londra’da dün düzenledikleri yürüyüşte bazı göstericiler iki Türk vatandaşına fiziki saldırıda bulundu. Olayla ilgili olarak bilgi veren mağdurlardan, İngiltere’de İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümünde eğitim gören Ceylan Nas (25), nişanlısı Burak Taş (28) ile kendisini darbeden saldırganlarla ilgili olarak İngiliz polisine yaptıkları şikayetin kabul edilmediğini söyledi.
Türkiye karşıtı pankartlar taşıyıp slogan atan grupla Oxford Circus metro istasyonundan çıkınca karşılaştıklarını anlatan Nas, görüntü çekmek istediklerini, bunun üzerine tartışma çıktığını söyledi. Göstericilerin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı ve hükümeti hedef alan hakaret içerikli sloganlar attığını, kendilerine de “faşist” dediğini aktaran Nas, bunun üzerine göstericilere sözle karşılık verdiklerini söyledi.
Bir göstericinin nişanlısına saldırdığını kaydeden Nas, “Nişanlım ile saldırganın arasına girdim. Polis de ayırır diye düşündüm. Ancak öyle olmadı. Arkadan nişanlımın üzerine 4 kişi daha saldırdı. Nişanlımı yakındaki bir mağazanın içine sürükleyip, yürüyen merdivenlerin önünde sıkıştırdılar ve darbettiler. Polis sadece mağazanın kapısını kapatıp bizi yarım saat kadar içeride tuttu. Sonra arka kapıdan çıkarıp bir taksiye bindirdiler.” dedi.
Saldırganlarla nişanlısının arasında kaldığından, kendisinin de darbedildiğini belirten Ceylan Nas, kolunun incindiğini ve hareket etmekte güçlük çektiğini ifade etti.
Terör örgütü PKK sempatizanları, cuma günü de Türkiye’nin Londra Büyükelçiliği önünde düzenledikleri protestoda elçiliğe taş ve yumurtalarla saldırdı. Olay sırasında, başına isabet eden bir cisim nedeniyle bir İngiliz polisi de hafif şeklinde yaralandı.
Fransa
HDP’ye düzenlenen operasyon sonrası perşembe gecesi PKK yanlısı bir grup, Türkiye’nin Paris Büyükelçiliğine molotofkokteyli ile saldırdı. Saldırı büyükelçilik binasında az miktarda hasara neden oldu.
Büyükelçilik makamlarının, olayın faillerinin bir an önce bulunması için Fransız yetkililer nezdinde girişimde bulunduğu öğrenildi. Henüz gözaltına alınan kimse olmadı.
Cumartesiyi pazara bağlayan gecede ise Türkiye’nin Nantes Başkonsolosluğuna molotofkokteyli atıldı. Hasara yol açmayan saldırı sonrası henüz kimse gözaltına alınmadı.
Marsilya’daki protestoda ise Türkiye Başkonsolosluğuna yürümek isteyen PKK yanlısı bir grup polis tarafından durduruldu.
Almanya
HDP’ye yönelik operasyonlardan sonra Almanya’daki PKK sempatizanları sokağa çıktı. Türkiye’nin Frankfurt Başkonsolosluğu önüne giden terör örgütü sempatizanları ile polis arasında arbede çıktı. Bölgede geniş güvenlik önlemleri alan Alman polisi ile karşı karşıya gelen PKK yanlıları, polisin müdahalesiyle karşılaştı. Alman polisi, olay çıkarmak isteyen PKK sempatizanlarına sert müdahalede bulundu.​
Almanya’nın Hannover kentinde ise Başkonsolosluk personeline ait diplomatik plakalı araç kundaklandı. Türkiye’nin Hannover Başkonsolosluğu önünde park halindeki aracın cumartesi gece yarısı kimliği bilinmeyen kişi ya da kişilerce kundaklanan araç kullanılmaz hale geldi. Hannover polisi olayla ilgili soruşturma başlattı. Cuma akşamı toplanan 300 kadar PKK yandaşının eylem yaptığına dikkat çekildi.
Terör örgütü yandaşları, Hannover Başkonsolosluğu tarafından düzenlenen Cumhuriyet Bayramı resepsiyonuna gelen bir konsolosluk çalışanını da darbetti.
Avusturya
Avusturya’nın Vorarlberg eyaletine bağlı Rankweil/Kunert bölgesinde Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde faaliyet gösteren Avusturya Türk İslam Birliğine (ATİB) bağlı bir camiye saldırı düzenlendi. Kimliği bilinmeyen bir kişi, 3 Kasım gecesi caminin tabelasına “HDP” yazdı. Caminin güvenlik kameralarına yansıyan görüntülerde, bir kişinin caminin tabelasına sprey boyayla yazı yazdığı görülüyor.
ATİB Vorarlberg Bölge Koordinatörü Abdullah Horoz, “Son zamanlarda Türkiye’de terör örgütlerinin ve sempatizanlarının yaşattığı sıkıntılar maalesef yaşadığımız bölgeye de sirayet etti.” dedi.
İsveç
Avrupalı Türk Demokratlar Birliğinin (UETD) İsveç’in Göteborg şehrindeki şubesinin açılışı için planlanan tören, PKK yandaşlarının ölüm tehditleri nedeniyle iptal edildi.
UETD Göteborg Şubesi Başkanı Harun Uzel, yaptığı açıklamada, medyada bazı kişilerin, teşkilatı ve programı hedef gösterdiğini belirterek “Bunun üzerine, PKK yandaşı 150 kişilik grup, Kungelv ilçesindeki belediye binasını bastı. Binanın bütün camlarına, ‘IŞİD’i burada konuşturmayacağız’ yazılı afişler yapıştırıldı.” diye konuştu.
Onlarca kez ölüm tehdidi aldıklarını ifade eden Uzel, ”Her şeye rağmen programımızı yoğun polis güvenliği altında gerçekleştirmeyi göze almıştık ancak polisin uyarısı üzerine kalabalığın 2-3 bine çıkmasının beklendiğini öğrendik. Polis, böyle bir kalabalık karşısında çok zorlanacağını ifade etti. Biz de lokalimizin açılışını iptal ettik.” dedi.
Avrupa Birliği (AB), PKK’yı terör örgütü olarak kabul etmesine rağmen, örgüte kıta çapında serbest propaganda ve finans faaliyeti alanı sağlıyor. Türk istihbarat kaynakları, örgütün Avrupa’dan, organize suç faaliyeti gelirleri hariç yıllık 30 milyon avro topladığını bildiriyor.
PKK, Avrupa’da 1990’ların başında kendisine sunulan siyasi destek sayesinde örgütlenmeye başladı. AB Konseyi, Mayıs 2002’de PKK’yı, “KONGRAGEL ile KADEK olarak da bilinen” ifadesiyle terör listesine eklerken, PKK’nın, üstlenmekten kaçındığı eylemlerini sahiplendirdiği TAK’ı ise 2006’da ayrı bir kategoride listesine aldı.
Buna karşın PKK, AB üyesi ülkelerde geniş bir hareket alanına sahip.
Türkiye uzun yıllardır örgütün, Avrupa’da uyuşturucu ve insan kaçakçılığı, zorla para toplama, kara para aktarımı ve aklanması yollarıyla terör faaliyetlerini finanse ettiği konusunda ilgili hükümetleri uyarıyor.
Türkiye Adalet Bakanlığı Uluslararası Hukuk ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü, (UHDİGM) ay başındaki açıklamasında Türkiye’nin 2006-2016 yılları arasında, sadece Almanya’dan 136 PKK militanının iadesini talep ettiğini, bunlardan sadece üçünün kabul edildiğini bildirmişti.
Almanya haricinde de 2007-2016 yılları arasında 20 AB ülkesinden 263 teröristin iadesi için talepte bulunulduğunu açıklayan UHDİGM, sadece sekizi için kabul geldiğine dikkati çekmişti.
AB yönetimleri ise ülkelerinden dağ kadrosuna elaman dahi temin edebilen PKK teşkilatlarına, sivil toplum kuruluşu muamelesi yapıyor.
AA’nın açık kaynaklardan derlediği bilgilere göre, PKK, Avrupa’daki yapılarına yasal görünüm verebilmek için “demokratik Kürt toplum merkezleri” ve “halk meclisleri” gibi adlar altında çalışıyor.
Bu kuruluşlar da örgütün Avrupa’daki tüm vakıf, dernek, birlik ve oluşumlarını bir çatı altında toplayan “Avrupa Kürt Demokratik Toplumları Kongresi”ne (KCD-E) bağlı.
Merkezi Belçika’nın Charleroi kentinde bulunan KCD-E’nin görünürdeki yasal üst yapısının başında, “eşbaşkan” sıfatıyla Yüksel Koç ve Şemse Güllü bulunuyor.
PKK’nın Avrupa’daki propaganda faaliyetlerini “Kürdistan Ulusal Kongresi” (KNK) yürütüyor. KNK, her yıl Belçika’nın başkenti Brüksel’de toplanıyor. 16. toplantısını 2 Ekim 2016’da gerçekleştiren KNK, bildirisinde Suriye’de federal yapı için önemli adımlar atıldığını belirtip, “Türk ve İran hükümetlerine karşı bağımsızlık için çalışma” çağrısı yapmıştı.
KNK’nın başında Nilüfer Koç, Rebuvar Reşid ve Adem Uzun isimli militanlar bulunuyor.
Avrupa’da bir kısmı hükümet ortağı, bir kısmı da muhalefette yer alan sol partiler, PKK’ya verilen desteğin yoğunlaştığı adresler durumunda. Söz konusu partiler şunlar:
“Almanya’da Sol ve Yeşiller Partileri, İsveç’te Sol Parti, Avusturya’da Yeşiller Partisi, Fransa’da Komunist Parti, Norveç’te Kızıl Parti, İngiltere’de İşçi Partisi, Belçika’da İşçi ve Yeşiller Partileri, İspanya’da Podemos Partisi, Rusya’da Adil Rusya Partisi, Yunanistan’da Syriza ve Anel Partileri, İtalya’da Sol Ekoloji ve Özgürlük Partisi.”
PKK’nın Suriye uzantısı PYD’nin Avrupa faaliyetlerini Abdülselam Mustafa, Zuhat Kobani kod isimli Hasan Muhammed Ali ve Sinem Muhammed yürütüyor.
PYD bu militanlar vasıtasıyla, geçen sene “Rojava Temsilciliği” adıyla Avrupa’da bir dizi temsilcilik açtı. Stockholm, Paris, Berlin, Lahey ve Prag gibi Avrupa başkentlerinde temsilcilik açan PYD, Washington ve Kopenhag için çalışmalarına devam ediyor.
AA’nın Türk güvenlik kaynaklarından aldığı bilgilere göre, PKK, Avrupa’daki finans faaliyetlerini başta Almanya olmak üzere, Fransa, İsviçre, Avusturya, Hollanda, Belçika, İsveç, Norveç, Danimarka’da yürütüyor.
Terör örgütüne maddi kaynak toplanmasında önde gelen kuruluş, bu ülkelerde bürosu bulunan sözde “Kürt Kızılayı” (HSK).
PKK’nın Avrupa çapındaki teşkilatları, yılda yaklaşık 30 milyon avroyu “bağış” adı altında topluyor. Diğer taraftan “bağış” yapmayan kişilerin tehdit ve darp edildiği, işletmelerin ise itibarsızlaştırıldığı biliniyor.
Ancak yasadışı faaliyetlerden elde edilen gelirle PKK’nın topladığı rakam, 30 milyon avronun çok daha üstüne ulaşıyor.
Toplanan meblağın bir kısmı Avrupa’daki dernek ve basın organlarına, bir kısmı Kandil’e, bir kısmı da örgüte lojistik ve askeri malzeme teminine aktarılıyor.

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook