İzmir’de CHP’li Bayraklı Belediyesi polis saldırısı eşliğinde cemevi salonunu yıktı

İzmir’in Bayraklı ilçesinde Alevi Kültür Dernekleri’ne bağlı Yamanlar Cemevi’ne ait sosyal tesis ve düğün salonunun durumu ile ilgili CHP’li belediye ile cemevi yönetimi arasında anlaşmazlık çıkmış, Belediye Başkanı Hasan Karabağ cemevi yönetimine müdahale ederek mevcut başkan Mehmet Bozkurt’un karşısına Abidin Yücesoy’u çıkarmıştı. Buna karşın seçimi Bozkurt kazanmıştı. Yaşanan kriz cemevi yöneticileri ve Alevi örgütlerinin temsilcilerince CHP Genel Merkezi’ne kadar taşınmıştı.
Bayraklı Belediye Başkanı Karabağ, tüm tepkilere karşın “Gerekeni yapın, kısa sürede yıkın” talimatı verdi. İlk olarak cemevine gelir getiren Can Dost adlı düğün salonuna 110 bin lira ceza kesen belediye ardından yıkım kararını hayata geçirdi ve yıkım ekiplerini cemevinin kapısına dikti.
Cemevine gelenler ve bölge halkı yıkım kararını haber alınca harekete geçti. Bine yakın kişi cemevi önünde toplanırken, yıkım ekibinin yanına çevik kuvvet ve TOMA çağrıldı. Tepkilerin devam ettiği sırada ise polis gaz bombaları ve tazyikli suyla saldırıya geçti.
Kitle ara sokaklara dağılırken polis yıkım alanının etrafına barikat kurdu. Yıkım ekibi de polis koruması altında iş makineleriyle düğün salonunu yıktı.
Yıkım ekipleri ve polisler arkalarında enkaz bırakarak mahalleden ayrıldı. Yeniden cemevine gelenler ise temizlik çalışmasına başladı. Vatandaşlar “Akşam düğünümüz var. Duvarları yıkık da olsa bu salonu temizleyip düğüne yetiştireceğiz” dedi.
CHP Parti Meclisi üyesi Ali Öztunç İzmir’e gelerek durumu yerinde inceledi. Karabağ’ın yıkım ısrarına tepki gösteren Öztunç, “Kendisini daha önce uyardık. Belediye başkanının yaptığı çok yanlış. İzmir’deki milletvekili ve partili arkadaşlarımızla görüşüyoruz. Genel merkezin de bilgisi var. Bu karardan vazgeçilmelidir. Başkan bunun bedelini öder” dedi.

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook