İsrail, işgal ettiği Golan Tepeleri’nde ilk defa konut yıkımı gerçekleştirdi

İsrail, 1967 Savaşı’nda işgal ettiği Golan Tepeleri’nde ilk defa konut yıkımı gerçekleştirdi. Golan Tepeleri üzerinde çalışma yürüten tek insan hakları kuruluşu olan Al Marsad olayın geçtiğimiz Çarşamba günü gerçekleştirildiğini aktardı. Yıkımın gerekçesinin “izinsiz yapılaşma” olduğu ileri sürülüyor.
Al Marsad’ın Filistin Haber Ajansı WAFA’dan aktardığına göre, işgal altındaki Golan Tepeleri’nin en büyük kenti olan ve Dürzi nüfusun yoğun olduğu Majdal Shams’da bulunan Bassam İbrahim isimli şahsa ait olan ev, yüzlerce İsrail kolluk kuvvetiyle birlikte gelen buldozerlerce yıkıldı.
İsrail’in bu hamleyle bir yandan illegal yerleşimcileri teşvik ettiği, diğer yandan da işgal altındaki Golan’da yaşayan Suriyelilere bir mesaj verdiği belirtiliyor.
İsrail’in, Golan’da yaşayan Suriyelilere, ev yapabilmeleri için gereken imkanı ve izinleri sağlamaması nedeniyle evlerin kaçak durumda olduğu ve daha önce görülmemiş düzeyde artan ev ihtiyacını karşılamak için insanların çaresiz bırakıldığı belirtiliyor.

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook