İsrail güçleri son 10 yılın en yüksek rakamına ulaşarak Batı Şeria’da bu yıl 32 çocuğu katletti

İsrail işgalci güçleri 2016 yılında Batı Şeria ve Doğu Kudüs bölgesinde 32 Filistinli çocuğu katletti. İsrail bu rakamla çocuk cinayetinde son 10 yılın “rekorunu” kırdı.
Uluslararası Çocukları Koruma Örgütü’nün raporuna göre, İsrail 18 yaşının altında olan 32 çocuğu katlederek 2016’yı en kanlı yıl haline getirdi. Cinayetlerin çoğu İsrail’in Filistinlilerin olduğu bölgelere düzenlediği baskınlar ya da Filistinlilerin yaptığı barışçıl gösteriler sırasında vuku buluyor.
Ekim 2015’ten beri İsrail askerleri ve yerleşimciler, en az 244 Filistinliyi öldürdüler. Bu Filistinlilerin içerisinde silahsız, barışçıl göstericiler ve olay yerinde bulunanlarla Kudüs intifadası adıyla İsrail’e saldıran eylemciler bulunuyor. 36 İsrailli de Filistinlilerin bıçaklaması veya silahlı saldırısı sonucu öldürüldü.
İsrail 2015’te Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te 28 çocuk öldürürken, 2014’te 13 çocuk öldürmüştü.
İsrail, cinayet işleyen güvenlik güçleri ve yerleşimcileri sorgulamayarak ve cinayetin üzerine gitmeyerek de uluslararası toplumdan yoğun tepki alıyor. Çoğu zaman cinayetler için soruşturma dahi açılmıyor, açılsa da soruşturma süreci başlamadan düşürülüyor.
Kaynak: http://www.aljazeera.com/news/2017/01/2016-deadliest-year-west-bank-chil…

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook