İsrail güçleri 21 Filistinliyi gözaltına aldı

İsrail güçleri 21 Filistinliyi gözaltına aldı

İsrail güçleri Batı Şeria ile Doğu Kudüs’te 21 Filistinliyi gözaltına aldı

İsrail güçlerinin gözaltı zulümleri devam ediyor. Filistinlilerin evlerine sık sık baskınlar düzenleyen Siyonist güçler, sudan sebeplerle masum insanları gözaltına alıyor. Filistinliler günlerce gözaltı merkezlerinde tutuluyor. Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te sıradan hale gelen gözaltılar nedeniyle yüzlerce Filistinli gözaltı merkezlerinde bulunuyor. Üstelik aralarında kadınlar ve çocuklar da bulunuyor. Filistin resmi kaynaklarına göre, İsrail hapishanelerinde hala 380’i idari tutuklu olmak üzere 4 bin 400 Filistinli bulunuyor. Son olarak Batı Şeria ve Doğu Kudüs’ün çeşitli bölgelerinde 21 Filistinliyi gözaltına aldılar. Filistin resmi ajansı WAFA’ya, İsrail güçlerinin gece saatlerinde başta Cenin kenti olmak üzere Batı Şeria ve Doğu Kudüs’ün bazı bölgelerine baskın düzenlediğini bildirdi. WAFA’nın yaptığı açıklamada, işgal altındaki Doğu Kudüs’ün Hizma Mahallesi’nden kişilerin de aralarında bulunduğu 21 Filistinlinin gözaltına alındığı ifade edildi.

İsrail güçleri 21 Filistinliyi gözaltına aldı
İsrail güçleri Filistinli

İsrail güçleri Filistinlilerin evlerini de yıkıyor

BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi, İsrail’in 5-18 Ocak tarihinde işgal altındaki Batı Şeria’da Filistinlilere ait 24 yapıyı “ruhsatsız” olduğu gerekçesiyle yıktığını veya el koyduğunu bildirdi. BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisinin yaptığı yazılı açıklamada, İsrail’in zorla aldığı veya yıktığı 24 yapının Batı Şeria’nın “C bölgesinde” olduğu belirtildi. Aralarında ev ve hayvan barınaklarının da bulunduğu söz konusu yapıların “ruhsatsız” olduğu gerekçesiyle yıkılması veya el konulması sonucunda 34 Filistinlinin evsiz kaldığı ifade edildi. Ayrıca, İsrail yönetimin aynı dönem içinde Batı Şeria’nın “C bölgesinde” Filistinlilere ait 1370 ağacı da “devlet arazisinde” yer aldığı gerekçesiyle söktüğü aktarıldı. Filistin ile İsrail yönetimi arasında 1995 yılında “İkinci Oslo Anlaşması” imzalanmıştı. Anlaşma kapsamında Batı Şeria; A, B ve C bölgelerine ayrılmıştı. Yüzde 18’i kapsayan A bölgesinin yönetimi idari ve güvenlik olarak Filistin’e, yüzde 21’lik B bölgesinin idari yönetimi Filistin’e, “güvenliği” İsrail’e devredilmişti. Yüzde 61’ini oluşturan C bölgesinin ise “idari yönetimi ve güvenliği” İsrail’e bırakılmıştı. Fakat İsrail yönetimi, kendi kontrolünde olduğu gerekçesiyle “C bölgesi”nde Filistinlilerin yeni bina veya genişletme çalışması yapmasına izin vermiyor.

Siyonist İsrail Filistinlilerin topraklarını işgal ediyor

İsrail’in 1967’de işgal ettiği Batı Şeria’da 250’den fazla yasa dışı Yahudi yerleşim birimi kuruldu. Batı Şeria’da yaşayan 400 binden fazla Yahudi yerleşimci, işgal altındaki Batı Şeria’da ikamet eden Filistinliler için hayatı daha da zorlaştırıyor. Yahudi yerleşimciler Filistinlilere neredeyse her gün saldırıyor. Filistinlilerin topraklarını ele geçirmeye çalışıyorlar. 27 Kasım 2020 tarihinde, Yahudi yerleşimciler işgal altındaki Batı Şeria’nın Ramallah kentinde Filistinli çiftçilerin bahçelerine saldırıp yüzlerce üzüm ağacını sökmüştü. Filistinli çiftçi Nidal Rebi bir grup Yahudi yerleşimcinin Batı Şeria’nın Ramallah kentine bağlı Turmusiya beldesinde kendisine ait çiftliğe saldırdığını söylemişti. Rebi Yahudi yerleşimcilerin 300’den fazla üzüm ağacını söktüğünü belirtmişti. Ayrıca sulama sistemi ile su deposunu tahrip ettiklerini ve çiftliğin çevresindeki çitleri yıktıklarını da dile getirmişti. Uluslararası hukuka göre, işgal altındaki topraklarda bulunan tüm Yahudi yerleşim birimleri yasa dışı kabul ediliyor.

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook