İsrail askerleri Filistinlilerin zeytin ağaçlarını söktü

İsrail askerleri Batı Şeria’da Filistinlilerin zeytin ağaçlarını söktü

Yahudi yerleşimciler yine Filistinlilere zulmediyor. Filistinlilerin yaşam alanlarını kısıtlayıp onlara göçe zorluyor. İsrail askerleri, Batı Şeria’nın Beytüllahim kentinde Filistinlilere ait onlarca zeytin ağacını söktü. Yahudi yerleşimciler Filistinlilerin bulundukları toprakların İsrail’e ait olduğunu iddia etti. Filistinliler, uzun süredir bu toprakların kendilerine ait olduğunu ispat etmek için İsrail mahkemelerinde uğraş veriyor. Ayrım Duvarıyla Mücadele Heyeti yetkilisi Hasan Bureyce, İsrail’in bölgedeki Yahudi yerleşim birimlerini genişletmek için bu topraklara el koymaya çalıştığını belirtti. Yahudi yerleşimciler geçtiğimiz günlerde El Halil yakınlarındaki Mesafir Yatta beldesi kırsalında bulunan zeytinlik alana molotofkokteyli atmıştı. Molotofkokteylinin bölgede yangına neden olmuş ve Filistinli bir aileye ait 400’den fazla zeytin ağacının alev almıştı. Haberde Yahudi yerleşimcilerin çevredeki Mitzpe Yair Yahudi yerleşim birimi sakinlerinden olduğu aktarılmıştı. Yangına müdahale eden Filistin itfaiyesinin çabaları sonucu alevler bölgedeki evlere sıçramamıştı.

Yahudi Yerleşimciler Filistinlilere zulmediyor

Yahudi yerleşimciler geçtiğimiz günlerde işgal altındaki Batı Şeria’nın kuzeyinde, Filistinlilere ait 38 zeytin ağacını kesmişti. Selfit Vilayeti Enformasyon Dairesi, Batı Şeria’nın kuzeyindeki Selfit’e bağlı Yasuf köyüne baskın düzenleyen yasa dışı Yahudi yerleşimcilerin, Filistinlilere ait 38 yaşlı zeytin ağacını kestiğini bildirmişti. Filistin kaynakları, bu yılın başından kasım sonuna dek geçen süre içinde İsrail ordusu ve onun desteğiyle hareket eden Yahudi yerleşimcilerin, Filistinlilere ait topraklarda 5 bin 711 zeytin ağacını kestiğini belgeledi. Geçen yıl ise bu rakamın 9 bin 660 olarak açıklandı. Selfit’te yasa dışı yerleşim bölgelerini takip eden gazeteci Halid Meali, AA muhabirine açıklamalarda bulunmuştu. Selfit topraklarında 25 yasa dışı Yahudi yerleşim bölgesi olduğunu, burada yaklaşık 100 yasa dışı yerleşimcinin yaşadığını aktarmıştı.

Yahudi Yerleşimciler Filistin topraklarını işgal ediyor

İsrail’in 1967’de işgal ettiği Batı Şeria’da 250’den fazla yasa dışı Yahudi yerleşim birimi kuruldu. Batı Şeria’da yaşayan 400 binden fazla Yahudi yerleşimci, işgal altındaki Batı Şeria’da ikamet eden Filistinliler için hayatı daha da zorlaştırıyor. Yahudi yerleşimciler Filistinlilere neredeyse her gün saldırıyor. Filistinlilerin topraklarını ele geçirmeye çalışıyorlar. 27 Kasım 2020 tarihinde, Yahudi yerleşimciler işgal altındaki Batı Şeria’nın Ramallah kentinde Filistinli çiftçilerin bahçelerine saldırıp yüzlerce üzüm ağacını sökmüştü. Filistinli çiftçi Nidal Rebi bir grup Yahudi yerleşimcinin Batı Şeria’nın Ramallah kentine bağlı Turmusiya beldesinde kendisine ait çiftliğe saldırdığını söylemişti. Rebi Yahudi yerleşimcilerin 300’den fazla üzüm ağacını söktüğünü belirtmişti. Ayrıca sulama sistemi ile su deposunu tahrip ettiklerini ve çiftliğin çevresindeki çitleri yıktıklarını da dile getirmişti. Uluslararası hukuka göre, işgal altındaki topraklarda bulunan tüm Yahudi yerleşim birimleri yasa dışı kabul ediliyor.

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook