İsrail askeri, Batı Şeria’da bir kontrol noktasında 12 yaşındaki kız çocuğunu vurdu

İsrail işgal güçleri “silahsız ve intihara meyilli” olduğu iddia edilen 12 yaşındaki bir kız çocuğunu vurdu. İsrail medyası hadiseyi “başarısız bıçaklama saldırısı” olarak niteledi.
Uluslararası Çocukları Koruma Örgütü’ne (Defence for Children) göre ise, Bara Esawi adlı kız çocuğu, Ramallah’ın kuzeybatısında bulunan Eliyahu kontrol noktasında durmadığı için bacağından üç kez vuruldu.
Esawi vurulduğu zaman sırt çantasında sadece okul kitapları vardı. Esawi, Çocukları Koruma Örgütü’ne, Kasım 2015’te teyzesini kaybettiğini, İsrail askerlerinin aynı kontrol noktasında teyzesini vurduğunu ve öldürdüğünü söyledi.
Bara Esawi kontrol noktasına yaklaştığında korkmaya başlamıştı ve geri dönmek istiyordu. Ancak askerler silahlarını ona doğrultarak konuşmaya başladılar.
Hastanede, İsrail askerlerinin “koruması” altında, Bara haklarıyla ilgili bilgilendirilmeden sorgulandı. Sorgulama esnasında yanında avukat veya ailesinden biri bulunmuyordu. Bara Esawi’ye rızası sorulmaksızın beyanı imzalatıldı.
İsrail otoriteleri daha sonra Bara’nın okul çantasını aradıklarını ancak silahlı herhangi bir şey bulamadıklarını itiraf ettiler.
Bara’nın vurulmasından bir gün önce 15 yaşındaki Salem Mahmoud Tarairah başka bir kontrol noktasında vurularak öldürülmüştü. İsrail askerlerinin iddiası yine “bıçak taşıdığı” yönünde idi. Ancak Tarairah’ın üzerinden de bıçak çıkmadı.
İsrail askerleri sistematik olarak çocukları tutuklamaya, gözaltına almaya ve vurmaya devam ediyor.

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook