İnsan Hakları İzleme Örgütü: Peşmerge güçleri, Arapların evlerini ve köylerini yıkıyor

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) tarafından hazırlanan raporda, Irak’ta Peşmerge güçlerinin son 2 yıldır Arapların evlerini ve köylerini yıktıkları, yaşananların “savaş suçu” sayılabileceği belirtildi.
New York merkezli grup tarafından yayımlanan raporda, Eylül 2014-Mayıs 2016 arasında 21 kasaba ve köyde ihlaller olduğu, yapılan yıkımların “hukuka aykırı” olduğu belirtildi.
Söz konusu bölgelerin yasal olarak merkezi hükümetin kontrolünde olması gerektiği, ancak Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin buralarda hakimiyet kurduğu belirtiliyor.
HRW raporunun, bölgeye yapılan onun üzerinde ziyaret ve 120 tanık ve yetkiliyle yapılan görüşmelere dayandırıldığı aktarılıyor. Ayrıca, uydu görüntülerinin analiz edildiği, bu görüntülerde de Araplara ait mülklere saldırıların tespit edildiği bildiriliyor.
HRW’nin Ortadoğu direktörü Joe Stork, “Kerkük ve Ninova’daki köylerde, Kürdistan Bölgesel Yönetimi güçleri Arap evlerini hiçbir meşru askeri sebep olmadan yıkıyor- aynısı Kürtlere ait olan evlere yapılmıyor” şeklinde konuştu.
Kürdistan Bölgesel Yönetimi konuyla ilgili açıklama yapmadı.

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook